Newroz

Savaşın, yoksulluğun ve esaretin pençesindeki halklar 21 Mart gününü büyük acılar içinde karşılıyor. Kürt halkı için bir kez daha Newroz bayramı ölümlerin ve esaretin gölgesinde kutlanacak. Biliyoruz ki bu topraklarda Newroz böyle Newroz olmuştur. Kürt halkının direnişi ve mücadelesi yasakları aşmış, meydanlara akmış, Newroz ateşleri direnişin ve özgürlük mücadelesinin sembolü olmuştur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

19 Mart 2017 Pazar günü başta İstanbul ve Ankara olmak üzere ülke genelinde yapılması planlanan Nevruz (Newroz) kutlamaları valiliklerce yasaklandı. 21 Mart dışındaki tarihlerde kutlamaların yapılmasına izin vermeyen AKP, Nevruz ruhunu hafta içindeki bir tek güne hapsederek kutlamalara katılımı sınırlamaya çalıştı. Sicilindeki sayısız anti demokratik eyleme bir yenisini daha ekledi.

Gerçek'i paylaş:

Yasaklanmış meydanlarda ve baskı altında kutlandığı müddetçe Türkiye'nin tüm işçi, emekçi ve ezilenleri için bu bayramın adı Newroz olmaya devam edecektir. Newroz ve Nevruz, Türk ve Kürt eşit olduğunda birbirine kavuşacaktır. Devlet merasimlerinin yerini, eşit ve özgür halkların birlik ve kardeşlik şöleni aldığında Newroz ve Nevruz tüm halkların ortak bayramı olacaktır!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kocaeli Üniversitesi'nde 23 Mart günü saat 12.00'de Newroz kutlaması yapmak isteyen devrimci ve yurtsever öğrencilere polis saldırdı.

Gerçek'i paylaş:

Newroz alanlarında yükselttiğimiz şiarımızı ısrarla yineliyoruz: "Kürtlerle Barış, ABD'yle, AKP'yle, sermayeyle, emperyalizmle, faşizmle, Siyonizmle savaş!" Çünkü şunu biliyoruz: Halkların düşmanı olan bu gerici güçleri yenmeden topraklarımıza barışı ve özgürlüğü getiremeyeceğiz! Türkiye'nin Suriyeleşmesini kardeş emekçi halkların Newrozlaşmasıyla durduracağız!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Anadolu Üniversitesi öğrencileri Newroz için 17 Mart Perşembe günü saat 12.30’da Yunus Emre Kampüsü KYK önünde toplanma çağrısı yaptı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kocaeli Üniversite'nde bu yıl devrimci, demokrat, yurtsever öğrenciler Newroz’u coşkuyla kutlandı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kocaeli’de Newroz kutlamaları Perşembe pazarı alanında saat 13:00’da başladı. Alana çok geniş bir halk kitlesi sloganlar atarak katıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

22 Mart Pazar günü onbinlerce kişi 4 yıl sonra Gündoğdu Meydanı'nda saat 11.00’de bir araya gelerek akşam saatleine kadar Newroz'u büyük

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye ve Kürdistan’ın bir çok şehrinde coşkuyla kutlanan Newroz Antalya'da son yılların en yüksek katılımı

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Newroz beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri