Netanyahu

Author(s): 

15 Haziran’da Siyonist İsrail’in başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs arasında düzenlenen üçlü zirveye katılmak için Yunanistan’ın Selanik şehrine gelerek Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile bir araya geldi. Syriza hükümeti Netanyahu’yu korumak üzere 3 bin 500 polis görevlendirirken, zirvenin gerçekleştiği Selanik şehrinde anti-Siyonist protestoya kitlesel katılım vardı. Protesto sırasında ellerinde Filistin bayrakları taşıyan halk ABD ve İsrail bayrağı yaktı. Atina’da da eylem polis ablukasında başladı; yüzlerce insan anti-emperyalist, anti-Siyonist sloganlarla başkentteki Siyonist elçilikten, Savunma Bakanlığı’na yürüyerek Netanyahu’nun ziyaretini protesto etti. EEK militanları eylemde üzerinde “Filistin’e özgürlük! Kahrolsun Çipras-Netanyahu-Anastasiadis ittifakı! Emperyalizme karşı bölgenin devrimci güçlerinin birleşik cephesi!” yazan parti pankartının arkasında yürüdü.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tarihe böyle geçeceğinden, şimdiden okuyucuyu alıştırmak için başlıkta tam adını kullandık: 26 Haziran 2016 ihaneti! Gerçek bir ihanet! Filistin halkının mücadelesine, haklarına, çıkarlarına, gerçek bir ihanet!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yıllardır işgalci ve gayri meşru İsrail Devleti’ne karşı onurlu mücadelesini sürdüren Filistin halkı son dönemde işgalciye karşı sınırlı ölçüde, ancak büyük bir dinamizm ve kararlılıkla karşılık vermeye başladı. Üçüncü bir intifadanın başlamasının işaretleri olarak da okunabilecek bu gelişmelere dikkat etmek gerekiyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bu görüşmeler İran'a başka ambargoların uygulanmamasını ve hatta belki eski ambargoların bazılarının kalkmasını getirebilir; bu da İran'a önemli bir nefes aldırır ama şimdilik Ortadoğu konusunda herhangi bir hızlı sonuç doğurması olası görünmüyor. İran'ın ABD'ye olan güvensizliği ve İsrail'e karşı yumuşamayan tavrı ülkeyi hâlâ bölgedeki müttefiklerine bağlı kalmaya zorlayacaktır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye halkı temeli olmayan bir heyecana kapılmış durumda. “Tayyip Erdoğan İsrail’e özür diletti, tazminat ödenecek, Gazze üzerindeki abluka kaldırılacak”. Bu, halkın ulusal gururunu okşuyor. “Artık biz de sözünü dinletebilen bir memleket olduk” diye heyecan içinde halk. Her şeyden önce, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun özür dilemesinin çerçevesi hiç de sevinilecek bir şey olmadığını hatırlatmalı bize. 

Gerçek'i paylaş:
Netanyahu beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri