musul

Author(s): 

Emperyalistlere inanmayın. Saddam Hüseyin Irak’ı için uydurulan kitlesel imha silahı mavallarını hatırlayın. İnsan hayatında emperyalist yalanlara kaç defa kanar?

Gerçek'i paylaş:

m halklarla ortak, eşit ve kardeşçe bir geleceğe ulaşmak için herkes kendi ülkesindeki gericilikle hesaplaşmalıdır. Türkiye'nin işçileri ve emekçilerine düşen bir yandan Türkiye'nin NATO'dan çıkması, emperyalist üslerin kapatılması için mücadele ederek gericiliğin merkezine vurmak aynı zamanda Erdoğan ve AKP iktidarının mezhepçi politikalarına karşı da mücadele etmektir. Emperyalizme, Siyonizme ve yerli işbirlikçilerine karşı yükselecek mücadele bayrağı halkların altında birleşeceği yegâne bayraktır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tam kriz kapanıyor, TSK çekiliyor derken bir de bakıyorsunuz ki DAİŞ kampa saldırmış! Katyuşa füzeleri atmış. Ne talihliyiz ki Türk askeri ölmemişmiş, ama iki Iraklı gönüllü sizlere ömürmüşmüş. Hikâye böyle devam ediyor.

Gerçek'i paylaş:

IBSİD Irak Sünnilerinin yurtsever dürtülerinin ordusu değildir, Profesör Davutoğlu! O kara bayraklı örgüt, Irak Sünnilerinin ezilmişliğinden istifade eden İslam dünyası içi bir iç savaş örgütüdür.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Irak Sünnileri daha on yıl önce kendilerini çoğunluk Şiiler karşısında güçlü kılan ve güvenceye kavuşturan Saddam Hüseyin’in izleyicileriydi. Saddam’ın işgalci ABD tarafından düzmece bir mahkemede yargılanarak idam kılığında katledilmesinden sonra doğan boşluk işte şimdi IBSİD tarafından doldurulmuş bulunuyor. Saddam kadar, Arap dünyasının ölçüleriyle laik bir önderden Bekir el Bağdadi kadar bağnaz İslamcı bir öndere!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Şayet AKP hükümetinin bu traji-komik hatasını yüzüne vurmazsak, bunun ardında hükümetin Esad karşıtlığı adına bu örgüte destek sağlamış olmasının yarattığı güven olduğunu teşhir etmezsek, ileride de daha ne Ela bebekler silahlı adamların elinde günlerce risk altında kalır, rehine kalmanın travmasını hayatı boyunca taşır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Öcalan’la başlayan görüşmeler ve Newroz’da silahlı mücadeleye son verme çağrısı ile PKK’nin ateşkes ilanına uzanan süreç, burjuvazinin çatışma halindeki güçlerini bir araya getirdi. Sürecin yürütücüsü konumundaki AKP’nin durumu ortada. İslamcı burjuvazi içinde yer alan ama Erdoğan ve AKP yönetimi ile çelişki içindeki Fethullah Gülen’in de bu sürece “gerekirse el de öpülür etek de” diyecek kadar destek verdiği görülüyor. Gülen Cemaati’nin daha önce Oslo görüşmelerinden sorumlu tuttuğu MİT müsteşarının yargılanması için bastırdığı ve bu temelde Erdoğan’la karşı karşıya geldiği düşünülürse bu destek önemli bir dönüşe işaret ediyor. İslamcı burjuvaziyi kendisine rakip gören, AKP ile de sürekli bir çatışma içinde olan TÜSİAD’ın da süreci desteklediğini görüyoruz. TÜSİAD’ın eski başkanı Ümit Boyner’in süreçte rol alacak bir akil insanlar heyeti için adı geçiyor. TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz ise, süreci desteklediklerini açıklamanın ötesine geçerek uzlaşma olduğu takdirde başkanlık sistemine de yeşil ışık yaktıklarını söyledi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Ortadoğu’da devam eden mezhep kavgasının yeni adresi Irak petrolleri. Barzani hükümeti, Türkiye’nin desteğiyle kendi bölgesindeki petrollerin çıkarılması ve ihracatı konusunda Bağdat hükümetinden bağımsız bir takım anlaşmalar imzaladı. Barzani, Musul ve Kerkük’ten çıkan ham petrolün sevkiyatında Türkiye ile anlaştı. İlk petrol sevkiyatı kara yoluyla İskenderun ve Mersin’e yapıldı. Daha önce de Barzani, Amerikan petrol devi Exxon ile bir anlaşma imzalamıştı.

Gerçek'i paylaş:
musul beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri