mısır devrimi

Author(s): 

14 Ocak sadece Tunus devriminin başlangıcı değildi. Kendisiyle birlikte Arap devrimini tetikledi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Mısır’ı 1981’den 2011’e kadar 30 yıl demir yumrukla yöneten, ama 2011’de halk devrimle ayağa kalkınca 18 gün içinde devrilen Hüsnü Mübarek, altı yılı aşan bir hapislikten sonra salıverildi. Mübarek, iktidardan düştükten sonra, devrim sırasında halkı katletmekle suçlanarak yargılanmış ve mahkûm olmuştu. Geçtiğimiz günlerde davası yeniden görüldü ve beraat ettirildi. Bu karar, devrim günlerinde öldürülen 850 dolayında insanın anısına ve olaylar sırasında gözlerini yitiren, sakat kalan sayısız insana tam bir saygısızlıktır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Arap devrimi de, Türkiye devrimi de, Akdeniz devriminin bütünü de kazanmak için mutlaka ABD’ye ve İsrail’e karşı mücadele etmek zorunda. Ama aynı zamanda karşı devrimin yerli ve bölgesel odaklarına karşı da amansız bir bağımsızlık mücadelesi vermesi şart. Mısır’ın trajedisi devrim kampındaki siyasi güçlerin bunu hâlâ kavrayamamasında yatıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Mısır devrimi kendi kendini imha yoluna girmiştir. Yukarıdaki resme bir daha bakın. Mursi yanlıları 14 Ağustos Çarşamba günü yaşanan olaylar sırasında bir polis otomobilini köprüden aşağı deviriyorlar. Mısır devrimi o otomobilin içinde olmamalı!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Beylikdüzü Dayanışmasının Beylikdüzü Özgürlük Meydanı’nda düzenlediği "Mısır, Ortadoğu halk hareketleri ve Gezi" konulu panelinin konukları Mustafa Yalçıner ve Sungur Savran'dı. Yaklaşık olarak 250 kişinin katıldığı panelin başında Gezi şehitlerinden Ali İsmail Korkmaz ve Abdullah Can Cömert'in aileleriyle görüşmeler yapıldı. Telefonla yapılan görüşme ses düzeni aracılığıyla tüm katılımcalara dinletildi. (Konuşmaları izlemek için tıklayın)

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Mısır’da ordu yenişemeyen iki kamp arasındaki dengeden yararlanarak iki tarafı da birbirine karşı oynadı ve Bonapartist bir darbe yaptı! 30 Haziran günü devrim kampının milyonlarıyla sokağa çıkmasına karşılık, yüz binlerle toplanan Mursi taraftarlarının devlet iktidarının bir boyutunu, hükümeti elde tutuyor olması, iki kampın, karşılıklı birbirini yenilgiye uğratamadığı bir pat durumuna girmesi anlamına geliyordu. Ordu, bu durumdan yararlandı: biçimsel olarak bakıldığında devrim kampından yana tavır alarak bir hükümet darbesiyle iktidara yükseldi. Tabii darbe başarıyla gerçekleştirilebilirse.

Gerçek'i paylaş:

Mısır kaynıyor! 23 Kasım Cuma, 27 Kasım Salı, 30 Kasım Cuma ve 7 Aralık Cuma günleri yüz binlerce insan Kahire’nin kalbinde devrimin sembolü olan Tahrir meydanını doldurdu.  İskenderiye’de, Süveyş’te, Port Said’de, Asyut’ta, Asvan’da, Nil Deltası’nın kentlerinde ve başka birçok yerde halk Kahire’deki eylemlere sokaklardan yankı verdi. Aralık’ın ilk haftası boyunca başkent Kahire’de eylemlerin ağırlık merkezi Mursi’nin başkanlık sarayının çevresine kaydı. Bazen on binler, bazen yüz binler sarayı kuşattı. Tam bir işçi kenti olan Mahalle (Mahalla) kentinde halk, var olan yönetimi kovarak kendi komiteleri aracığılıyla kendi kendini yöneteceğini ilan etti. Mısır işçi sınıfı, Mısır devriminin sınıf karakterini adım adım ortaya koyuyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): Kendini yakarak Arap dünyasında devrim yangınını başlatmış olan Tunuslu genç diplomalı işsiz Muhammed Buazizi’nin kardeşleri yeniden ayakta. Buazizi’nin içinde yaşadığı ekonomik koşulları ve gördüğü devlet baskısını protesto için kendini yakışının ikinci yıldönümü (17 Aralık) yaklaşırken, Tunus devriminin Zeynel Abidin Bin Ali’yi devirdiği 14 Ocak 2011’den bu yana iki yıl bile geçmemişken Tunus işçi sınıfı, başkent Tunus’un 120 kilometre güneyindeki Silyana kentinde kaderini yeniden kendi eline almaya başladı. 27 Kasım Salı günü işsizliği ve hayat pahalılığını protesto için başlayan genel grev neredeyse yüzde yüz katılımla yapıldı. Polisin gaddarlığı sonucunda, beş gün süren eylemler boyunca bazıları ciddi biçimde olmak üzere, en az 300 kişi yaralandı. Ama sonunda Silyana halkı kendi çapında bir zafer kazandı: hükümet şehrin bir delegasyonuyla görüşmek zorunda kaldı. Silyana’nın Bin Ali’si gibi davranan vali görevden alındı, hükümet ekonomik durumu düzeltme konusunda sözler vermek zorunda kaldı!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Mısır devrimi, yaklaşık iki aylık bir durgunluktan sonra yeniden kıpırdanmaya başladı. Devrimin yıldönümünde ilan edilen genel grevin başarısızlığı halkın devrimci katmanlarını bir süre boyunca moral kırıklığı ile karşı karşıya bırakmış, sokakların ve devrimin ağırlık merkezi Tahrir meydanının boş kalmasına yol açmıştı. Ama 20 Nisan Cuma günü devrim yeniden “ben buradayım” dedi. Yine yüz binler Tahrir’e doluştu. Başka kentlerde de yürüyüşler düzenlendi. Devrimci kitle yeniden sesini buluyor. Ne var ki, bu canlanmayı doğuran koşullar, aynı zamanda devrimin önündeki yolun ne kadar tuzak dolu olduğunu gösteriyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Arap devrimini “ABD’nin Ortadoğu’yu yeniden dizayn etmesi” olarak nitelemekte ısrar eden BirGün gazetesi, geçtiğimiz günlerde başarılması zor bir gazetecilik yaparak, kuzuyu kurt, kurdu kuzu haline getirdi!

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

mısır devrimi beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri