mgk

Author(s): 

Erdoğan’ın Barzani’nin bağımsızlık referandumu ile ilgili işaret ettiği MGK toplandı. Toplantı kimi yorumlara göre askeri müdahale sinyali verdi, kimilerine göre ise dağ fare doğurdu. Farklı yorumlara neden olan, MGK bildirisinde yer alan “Tüm ikazlarımıza rağmen bu referandumun yapılması halinde Türkiye, ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahmuz tutar” ifadesi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

OHAL'in uzatılması gibi enine boyuna düşünülmesi tartışılması gereken bir kararı, bırakın toplumun farklı kesimlerini, sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ve muhalefet partilerini dinlemeyi kendi içinde bile tartışmaya tenezzül etmeden telefonla, faksla alan bir iktidarın yetkilerini bir kişiye devrettiğinde nasıl bir yönetimle karşı karşıya kalacağımız ortada.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Hürriyet gazetesi köşe yazarı İsmet Berkan Dışişleri Bakanlığı’ndan istihbarat almış. Bakanlık, son dönemde “Yeni Oturma Düzeni” diye anılan protokol değişikliklerine paralel bir hazırlık içinde imiş. Hatırlanacağı gibi, bu sene Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) ilk kez başbakan masanın baş köşesini genelkurmay başkanıyla paylaşmadı. Ardından Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında hükümet bir tarafta, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komutanları öteki tarafta, sanki ilk fırsatta birbirlerinin üstüne atılıp mücadele etmeye hazır iki boksör gibi masanın iki tarafında oturmadılar. Ayrıca generallerin bir bölümü de epey gerilere kaydırıldı. İşte şimdi Dışişleri Bakanlığı, asker-sivil ilişkilerinde ortaya çıkan bu değişikliği, bu iki kurumun, YAŞ’ın ve MGK’nın dışında genelleştirmeye girişmiş.

Gerçek'i paylaş:
mgk beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri