Meksika

Author(s): 

Meksika’da toprak kayması! Latin Amerika’nın ikinci büyük ülkesi (120 milyon nüfus), ikinci büyük ekonomisi (1,2 trilyon dolarlık gayrisafi yurtiçi hasılası ile dünyanın en büyük 15. ekonomisi ), ABD’nin güneydeki tek komşusu ve Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi (NAFTA) ortağı Meksika’da toprak kayması!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Meksika yeni yıla kitle eylemleri ve büyük çatışmalarla giriş yaptı. 2012’den beri ülkeyi yönetmekte olan Peña Nieto, 1 Ocak’ta Meksika halkına, akaryakıt fiyatlarına yüzde yirmiyi bulan miktarlarda zam yapılacağını duyurdu. Üstüne bir de utanmadan ekledi “Siz benim yerimde olsanız ne yapardınız?”

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bir kez daha Oaxaca, Meksika’daki sınıf mücadelelerinin merkez üssü hâline gelmiş durumda. Öyleki, hükümetin geçirmeye çalıştığı neoliberal eğitim reformu karşısında Mayıs ayından beri devam eden eylemlerin Haziran ortasında ulaştığı güç ve işçi sınıfının, çoğunluğu yoksul köylü olan bölgedeki yerlilerle ittifak içinde masaya yumruğunu vurması TeleSUR adlı Latin Amerika televizyonuna “Yeni Oaxaca komünü mü geliyor?” manşetini attırmıştı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi, dünyanın geleceğinin barbarlığa teslim edilmesine karşı savaşın sosyalizm için mücadeleyi gerektirdiğini söylüyor. 2014 bunu doğruladı. 2015’i ve onu izleyen yılları 2014’e benzemekten kurtarmak hepimizin ellerinde. Gelin işçi sınıfı saflarında savaşalım. Çünkü gelecek artık bugün oldu: ya sürekli devrim, ya barbarlık!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Meksika isyan içinde. Modern tarihin en sarsıntılı devrimlerinden biri olan Meksika devriminin (1910-1920) başlamasının 104.

Gerçek'i paylaş:
Meksika beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri