Madenler işçi denetiminde kamulaştırılsın

Author(s): 

Soma’da 301 madencinin iş cinayetine kurban gittiği katliamın dördüncü yılında, Soma 301 Madenci Aileleri Derneği, Sosyal Haklar Derneği

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Madenlerde neden rödovans sistemi uygulanmaya başladı?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye işçi sınıfı, tarihinde yaşadığı en büyük işçi katliamında resmi rakamlara göre 301 sınıf kardeşini kaybederken takvimler 13 Mayıs 2014’ü gösteriyordu. Soma katliamı, yıllarca bu ülkenin işçisine ve emekçisine “iş kazası” diye sunulan cinayetlerin en büyüklerinden biriydi. İşçinin sağlığı ve güvenliği şirketler için gider kalemi oldukça, işçinin hayatının değerinin de patronun ödeyeceği tazminatlarla ölçüldüğünün bir ifadesiydi. Katliamın üstü öyle bir kapatılmaya çalışıldı ki, daha sonra yeni cinayetlerin, yeni işçi katliamlarının yaşanacağı o günden belliydi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

301 işçinin Soma'da madende bir iş cinayeti ile öldürülmesinin üzerinden neredeyse iki yıl geçti. Devlet katliamın ardından derhal maden çevresinde ve genel olarak Soma'da adeta bir sıkıyönetim uygulayıp delil karartma rejimini devreye soksa da acılı ailelerin öfkesi karşısında devletin gücü yetersiz kalıyor. Soma davasının 6. duruşması Şubat ayı sonunda tamamlandı. Ve her duruşma zincirinde olduğu gibi bu son duruşmalarda da Soma Holding'in, katliamın göz göre göre gelişine seyirci kalan iş müfettişlerinin, madenlerdeki taşeron sisteminin pislikleri yine ortaya saçıldı.

Gerçek'i paylaş:
Madenler işçi denetiminde kamulaştırılsın beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri