madenciler

Author(s): 

AB hayranlığında sınır tanımayan bazı solcular, Brexit sonuçlarının ortaya koyduğu işçilerin AB karşıtı olduğu sonucundan çok rahatsız oldu. Ama olgular ortada. Ne yapsınlar, şöyle demeye başladılar: “tamam ama işçi sınıfının hangi kesimleri?”.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde geçen ve 301 maden işçisinin canına mal olan işçi katliamı ile ilgili davanın ikinci du

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

31 Ekim Cuma günü İzmir Emek ve Demokrasi Güçlerinin çağrısıyla Ermenek'te yaşanan madenci katliamının sorumlusu olan ta

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Burjuva cumhuriyeti! Ne çok sosyalist kılıklı hayranın var! Ne çok hayranın “cumhuriyetin kazanımları”nı terennüm etmek için Das Kapital’e el basıyor. Ne çok hayranın Marx’a, Engels’e, Lenin’e ve sana aynı anda bağlılık ilan ediyor!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in taşeron işçilerine, yasalarda zaten var olan hakları vereceğini iddia ettiği göz boyama y

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye işçi sınıfının yaşadığı büyük felaketi paylaşmak, gerçekleri yerinde gözlemek, Soma halkının ihtiyaçlarını ve eğilimlerini birinc

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Güney Afrika, bazı “barış” süreçlerinin ne anlama geldiğini tam zamanında ortaya koyuyor. Mozambikli bir taksi şoförü, Johannesburg kentinin Daveyton yöresinde polisle tartıştığı için beyefendileri kızdırmış! 27 yaşındaki genç adamı polis minibüsünün arkasına bağlayan polisler ardından atlamışlar arabaya, basmışlar gaza. Mozambikli şoför karakola kadar 500 metre olağanüstü bir yolculuk yapmış. Karakolda da hücreye atılmış. Akşam sizlere ömür!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İspanya’da maden işçileri süresiz grevleri ve başkent Madrid’e yürüyüşleri ile bütün ülkenin işçi ve emekçileri nezdinde bir umut atmosferini daha yeni yaratmışken, Zonguldak Kozlu’dan buna bir cevap geldi. 17 Temmuz Salı günü, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi’nde çalışan 400 işçi çalışma koşullarını protesto için 07:30-16:00 vardiyasında ocaklara girmediler.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İspanya’da hükümetin kömür madenlerine verdiği sübvansiyonu radikal biçimde azaltmasına karşı önce süresiz genel greve giden, kendi imal ettikleri silahlarla polisle ve jandarmayla çatışan, sonra da kendi bölgeleri Asturias’tan hareketle yirmi günlük bir yürüyüşle 400 kilometrelik bir yolu kat ederek başkent Madrid’e ulaşan maden işçileri, bütün ülkenin işçi ve emekçilerine esin kaynağı haline gelmiş durumdalar. Burada yayınlamakta olduğumuz yazı, genel olarak işçi ve emekçilerin bu eylemlerden ne dersler çıkarması gerektiğini ele alıyor. Yazı hem bugün Avrupa’da ve dünyada yaşanan ağır ekonomik depresyon koşullarında ne yapılması, hem de internet çağında toplumsal mücadelelerin ne tür yöntemler benimsemesi gerektiği konusunda söyledikleriyle çok önemli birtakım gerçeklere dikkat çekmiş oluyor. Isaac Rosa, İspanya’dan 1974 doğumlu bir romancı. Romanları çeşitli ödüller kazanmış. Aynı zamanda Público adlı günlük gazetede köşe yazarı. Siyasi bakımdan bize yakın değil. Izquierda Unida (BirleşikSol) adıyla örgütlenmiş ve başını bütünüyle reformist (Avro-komünizmin öncüsü) İspanyol Komünist Partisi’nin çektiği bir cepheye destek veriyor. Ama tam da bu tür bir reformist cepheye yakın olması yazısını daha da anlamlı kılıyor. Rosa’nın yazısı, bir edebiyat adamına yaraşır, bu Büyük Depresyon çağında işçi sınıfı mücadelelerine adanmış bir şarkı gibi okunacak bir yazı. Bu yüzden okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Madencilerin eylemi etkisini şimdiden gösteriyor. Onlar meydanlardan çekilir çekilmez, kamu emekçileri grev ve yürüyüş yapacaklarını açıkladı. Buna karşılık hükümet sözcüsü açıklama yaptı: “Madrid Atina’ya benzemeyecek”. Korkunun ecele faydası yok! Göreceksiniz, işçi sınıfı Madrid’i Atina’ya benzetecek!

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

madenciler beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri