Kürt sorunu

Author(s): 

Evin kapısından giren panzerden sorumlu polislerin amiri, siyaseten de sorumlusu olan Süleyman Soylu, her fırsatta bin yıldır bu topraklarda kardeşçe yaşadığımızdan bahsedip duruyor. Laf güzel, ama bırakın bin yılı, bu devlet Silopi'li iki kardeşi 7 yıldan fazla yaşatmadı. Bu iki küçük kardeş, taş atmadı, hendek kazmadı, dağa çıkmadı. Bu iki kardeş yaşamak için ne yapmalıydı?

Gerçek'i paylaş:

Yasaklanmış meydanlarda ve baskı altında kutlandığı müddetçe Türkiye'nin tüm işçi, emekçi ve ezilenleri için bu bayramın adı Newroz olmaya devam edecektir. Newroz ve Nevruz, Türk ve Kürt eşit olduğunda birbirine kavuşacaktır. Devlet merasimlerinin yerini, eşit ve özgür halkların birlik ve kardeşlik şöleni aldığında Newroz ve Nevruz tüm halkların ortak bayramı olacaktır!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Fırat Kalkanı operasyonu üçüncü ayına girerken, TSK destekli ÖSO grupları Azez ve Cerablus arasındaki bölgeyi kontrol etmeyi başardı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

3 Kasım’ı 4 Kasım’a bağlayan gece çok sayıda HDP milletvekili gözaltına alındı ve ardından aralarında Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekda

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

HDP milletvekilleri 7 Haziran 2015 seçimlerinde 6 milyon oy alarak meclise girmişlerdi. 1 Kasım’ın propagandasız ve mitingsiz “hayalet seçim”inde bile HDP 5 milyon oy almayı başardı. Şimdi bu milletvekillerini zorla ifadeye sürüklemek, hatta daha ileri giderek tutuklamak, milyonlarıyla halkın iradesini ayaklar altına almak olacaktır! 1993 konsepti uygulanırken Orhan Doğan’lara, Hatip Dicle’lere, Leyla Zana’lara yapılanı tekrarlamak olacaktır. Gerçek, geçen yıl 1993 konseptine nazire olarak 2015 konseptinin uygulamaya konulmuş olduğunu vurgulamıştı. Böyle bir saldırı yapılırsa 2015 konsepti 1993’le aynı yolda bir adım daha atmış olacaktır. Kürt halkı kardeşimizdir. İşçi sınıfı halkın iradesinin ayaklar altına alınmasını kabul etmemelidir!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

20 Ağustos tarihinde Gaziantep’te bir HDP üyesinin düğününe DAİŞ tarafından intihar saldırısı düzenlendi.

Gerçek'i paylaş:

Newroz alanlarında yükselttiğimiz şiarımızı ısrarla yineliyoruz: "Kürtlerle Barış, ABD'yle, AKP'yle, sermayeyle, emperyalizmle, faşizmle, Siyonizmle savaş!" Çünkü şunu biliyoruz: Halkların düşmanı olan bu gerici güçleri yenmeden topraklarımıza barışı ve özgürlüğü getiremeyeceğiz! Türkiye'nin Suriyeleşmesini kardeş emekçi halkların Newrozlaşmasıyla durduracağız!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi (DİP), kapitalizmin insanlığı bir kez daha dünya savaşının eşiğine getirmiş olduğuna işaret ederek, daha önceki

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devlet "elinde silah olana müsaade etmeyiz" demekte ama elinde beyaz bayrak, kamera olanları, yaşlıları ve çocukları da öldürmektedir.

Gerçek'i paylaş:

Saldırılara karşı direneceğiz, fikir hürriyeti ve örgütlenme özgürlüğüne sahip çıkıyoruz. Tüm üniversite bileşenlerini sendikal ve siyasal temelde örgütlenmeye, örgütlerimize sahip çıkmaya ve saldırılara karşı örgütlü şekilde mücadele etmeye çağırıyoruz. Söz konusu metne imza atan tüm akademisyenlerle dayanışma içerisindeyiz. Kürt halkının haklı mücadelesine üniversitelerdeki direnişimizi katacağız! Öğrencisi, emekçisi, akademisyeni ile omuz omuza verecek ve kuşatmayı kıracağız! Üniversiteyi savunacağız!

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Kürt sorunu beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri