Kürt hareketi

Author(s): 

ABD, İdlib’teki emperyalist beslemesi çetelerin hâkim olduğu bölgeden başlayarak Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı bölgesinden geçerek ve Fırat’ın doğrusunda SDG-PYD’nin etkinlik gösterdiği ve ABD üslerine ev sahipliği yapan tüm bir bölgeyi kapsayan neredeyse tüm Kuzey Suriye’de kendi himayesinde bir NATO koridoru oluşmasını sağlamaktadır. “Büyük terörist” yani ABD emperyalizmi kazanırken ne Türk ne Kürt halkı kazanamaz. Bu er ya da geç görülecektir.

Gerçek'i paylaş:

Savaşın, yoksulluğun ve esaretin pençesindeki halklar 21 Mart gününü büyük acılar içinde karşılıyor. Kürt halkı için bir kez daha Newroz bayramı ölümlerin ve esaretin gölgesinde kutlanacak. Biliyoruz ki bu topraklarda Newroz böyle Newroz olmuştur. Kürt halkının direnişi ve mücadelesi yasakları aşmış, meydanlara akmış, Newroz ateşleri direnişin ve özgürlük mücadelesinin sembolü olmuştur.

Gerçek'i paylaş:

Barzanistan’ın gerici karakterini açıkça ortaya koymakla ve emperyalist, Siyonist planları teşhir etmekle birlikte Türk emekçilerine seslenmeyi esas vazifemiz olarak görüyoruz. Kürtlerin eşitliği ve özgürlüğü Türk emekçisine tehdit değildir. Esas tehdit emperyalizmdir, Siyonizmdir ve sömürgeci sermayedir. Sermaye Kürt petrolünü Türkiye üzerinden geçirmekiçin Türk ve Kürt emekçisinin kanını akıtmaya hazırdır. Emperyalizm ve Siyonizm ise NATO üyesi Türkiye’nin yanında yeni bir üsse kavuşmanın peşindedir. Milliyetçi propaganda sayesinde halkın öfkesinin kendilerine değil Kürtlere yönelmesini sağlamasından da gayet memnundurlar. Kürtlerle barışmak en başta Türk emekçisinin menfaatinedir ve sömürgeci sermayenin, emperyalizmin ve Siyonizmin ise en büyük korkusudur. Türk, Kürt ve diğer halkların ortak mücadelesi emperyalizme, Siyonizme ve sömürgeciliğe karşı zafer elde etmenin yegâne yoludur.

Gerçek'i paylaş:

Seçimler bitti ve kimi sosyalistleri bir yenilmişlik ve şaşkınlık duygusu kapladı. Sanki önceden yüzde 20’lerde oy alırken son seçimde yüzde 49 oy almış bir parti var karşımızda! Daha da ötesi, sanki gerçek bir seçim yapılmış da bunun karşısında Kürt hareketi ve sosyalistler gerilemiş, dolayısıyla yenilmiş. Sanki sosyalistler her seçimde neredeyse oyların dörtte birini alıyormuş da bu sefer epey bir gerilemişler gibi, bir şaşkınlık var ortada.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Emperyalizm bu jet hızlı ve ikiyüzlü tavrı gelecekteki işgal ve saldırı senaryoları açısından; umarız başta PYD/YPG olmak üzere herkesin yeterli ders çıkarması için, “anti-emperyalizm” kavramını tekrar lügatlerine dahil etmeleri için, Kürtlerin ne kuzeyde, ne güneyde, ne doğuda ve ne de batıda Kürt halkı ve diğer ezilen halkların direnen ve mücadele eden unsurları dışında bir gücü ve dayanağı olmadığını görmesi için vesile olur!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

ABD Ortadoğu'dan defolmadıkça, Siyonist korsanlar Filistin topraklarını işgal etmeyi sürdürdükçe, Türkiye NATO üyesi kaldıkça bu topraklara barış gelmez. Savaş olacaksa haklı olsun! Kürt, Türk, Arap, İranlı birleşsin; emperyalizm ve Siyonizm işbirlikçileriyle birlikte defolsun! Bizim meseleye bakışımız budur...

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Karasu, Kobani serhildanının “devrimci bir hamle” olduğunu tespit etmekle kalmıyor. Çok önemli ikinci bir tespit yapıyor. Serhildan hükümeti ve genel olarak düzen güçlerini korku içinde bırakmıştır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Uludağ Üniversitesi Forumu 7 Kasım Perşembe günü, Roboski’de katledilen 34 canımız için Bursa adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Dürüst bir soru ile başlayalım: Düşmanlarınız barışçıl bir gösteri yapar da aralarından 51 kişi ateş açılarak öldürülür, belki 300, belki 500 kişi yaralanırsa, ne demek gerekir? Daha da açık soralım: Karşı devrimciler silaha davranmadıkları halde kıyıma uğratılırsa ne yaparsınız? Mısır’da 8 Temmuz Pazartesi günü devrik başkan Mursi’nin tutulduğu yer olduğu söylenen Cumhuriyet Muhafızları Karargâhı önünde yaşanan olay tam da bu sorulan soruya uygun bir olay.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bugün AKP’nin yürüttüğü Kerkük açılımına ve emperyalizm yanlısı yayılmacı dış politikasına karşı çıkmak barışa karşı çıkmak değildir. Tam tersine barışı savunmanın biricik yoludur. 

Gerçek'i paylaş:
Kürt hareketi beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri