Kürdistan Bölgesel Yönetimi

Author(s): 

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde yapılan referandumda her ne kadar Kürt halkı bağımsızlık yönünde irade göstermişse de bu sürecin başını çeken Barzani ve aşiretinin derdi, Kürtleri değil kendilerini kurtarmaktı. Zira Barzani yıllardır yapılması gereken seçimleri erteliyor, halktan gelen baskıdan kurtulmak için de referandumu koz olarak kullanıyordu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Erdoğan ve AKP’nin politikaları halkların başına daha çok çorap öreceğe benziyor. Kerkük bize çok büyük bir ders veriyor. Burjuvaların, toprak ağalarının dostluğunun sahteliğini gösteriyor. Halkların kardeşliği petrolün vanasını kimin tuttuğuna bağlı olamaz. Burjuvaların sahte dostlukları, petrol kavgasında halkları birbirine düşürmekte, çıkarcı politikaların bedelini Türk, Kürt, Arap emekçilerine kanıyla, canıyla ödetmektedir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Barzani devlet kurarsa bunun para birimi Türk lirası olur. ABD 2011’de Irak’tan askerini çekerken Barzani’yi Tayyip Erdoğan’a emanet etti. Her iki taraf da bunu ciddiye aldı. Şimdi gereği yapılıyor. O günden beri Türkiye Barzani’nin Ortadoğu’daki hamisi rolünü üstlendi. Yatırımların hızla ilerlemesi de bunu ekonomik alanda perçinledi. Şimdi DAİŞ’e karşı verilen Musul savaşı esnasında Barzani peşmergelerinin Kerkük’e KBY bayrağını çekmeleri işin petrol yanını da çözmüş görünüyor. Bir ikinci Kıbrıs senaryosu ilerliyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Irak Kürdistanı’nda 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu yapılması planlanıyor. Kerkük’ün de tartışmalı bölge statüsünden çıkarılıp Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (KBY) bağlanmasını öngören referandum, Irak ve bölge çapında ciddi gerilim ve tartışmalara sebep olmuş durumda. KBY peşmergelerinin DAİŞ’e karşı Kerkük başta olmak üzere tartışmalı bölge statüsündeki yerlerde askeri ve siyasi bir hâkimiyet sağlamış olması referandumun fiili dayanağını oluşturmakta.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 2.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Barzani Kürt halkının yenilgisini hazırlıyor. Ortadoğu için önemli bir ilerici potansiyel taşıyan Kürt özgürleşme mücadelesinin yerini emperyalizmin himayesinde, gerici AKP hükümetinin gerici “reis” projesinin hizmetinde bir gücün almasına, kullanım tarihi dolmuş Barzani ile bütün Ortadoğu’nun zehirlenmesine izin vermek cinayet olur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Mesud Barzani “fiilen” yönetmeye başladı. Aynen büyük müttefiki Recep Tayyip Erdoğan gibi. Ne demişti Erdoğan bundan iki ay önce? "İster kabul edilsin ister edilmesin, Türkiye'nin yönetim sistemi bu anlamda değişmiştir. Şimdi yapılması gereken bu fiili durumun hukuki çerçevesinin yeni bir Anayasa ile netleştirilmesi, kesinleştirilmesidir.” Barzani’nin görev süresi de 20 Ağustos’ta sona erdi. Bir daha da seçilemiyor. Ama Adalet Bakanlığı beyefendinin görevini 2017’ye kadar uzattı! “Fiili durum”sa bundan âlâsı olmaz!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Şimdi DAİŞ’in yenilgiye uğratılmasından sonra daha sinsi bir atmaca dolaşıyor Kobani göklerinde. Kantonların feshini, YPG’nin yerini Barzani peşmergesiyle birleşen bir başka silahlı kuvvetin almasını istiyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İşte hayatın pratiği: Kürtler bir yanda, Barzani öteki yanda! O zaman soralım: hani Barzani Kürtlerin tarihi lideri idi. Barzani gerçekten ne işe yarar? ABD’nin Ortadoğu’daki mutemet adamı olmaya mı?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

IBSİD Ortadoğu İslamı içinde bir mezhep iç savaşının örgütüdür. Seçtiği ülkeler, İran’ın ana müttefiklerinin iktidarda ya da güçlü olduğu ülkelerdir: Amerikan işgali sonrası Şiilerin hâkim duruma geldikleri Irak, Alevi Esad’ın yönetimindeki Suriye, Şii Hizbullah’ın hükümet kurduran ve bozan güç olduğu Lübnan.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Kürdistan Bölgesel Yönetimi beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri