kktc

Author(s): 

Kuzey Kıbrıs’ta yayın yapan Afrika gazetesi bugün bir güruhun saldırısına uğradı. Protesto adı altında gerçekleşen linç girişiminde polisin bakışları arasında gazetenin camları taşlarla kırıldı, yumurtalar atıldı, küfürler edildi, tehditler savruldu ve güruh gazetenin içine girerek linç girişiminde bulunmak istedi. Gazete çalışanları ve yazarlarının sosyal medyadan yayınladığı “Madımak’taki gibi bekliyoruz” mesajı ise olayların boyutlarını ve gidebileceği yerleri gözler önüne seren kan dondurucu bir paylaşımdı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Son dönemin sloganı belli: Türkiye’de olan her şey Kıbrıs’ta da olacak! Türkiye’de ne oluyorsa Kıbrıs’ta da aynısı oluyor! Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın yaptığı açıklamaya ve Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin başhekimi dr. Bülent Dizdarlı’nın verdiği bilgiye göre 164 asker zehirlenme şüphesi ile ayakta tedavi gördükten sonra taburcu oldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Farketmiyor, komedi dizileri senaristi Gülse Birsel’miş, Yeni Akit gazetesinde bir kafatasçı ya da Gülen’in kapatılan Zaman gazetesinde bir “uzman profesör”müş... Hiç farketmiyor! Hürriyet’te “büyük Türk büyüğü” İlber Ortaylı’ymış ya da Yeni Şafak’ta “mütevazi” bir İslamcıymış... Sitcom dizi senaristinden profesörüne hiç fark etmiyor, mevzubahis Kıbrıs’sa, Türk egemenlerinin “cahil”, “şeriatçı”, “laik”, “aydınlanmacı”, “Kemalist”, “muhafazakâr”, “liberal” bütün aydınları üç aşağı beş yukarı aynı şeyi söyler!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Akıncı’nın Talat’ın komedisi olup olmayacağını zaman gösterecek. Akıncı’nın arkasındaki kitle Akıncı’nın dizginlerini elinde tutuyor. Hesap soruyor ve sesini Akıncı’ya duyuruyor. Akıncı “artık hesap vermiyorum”, diyecek kadar gözünü karartabilir mi?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kıbrıslı'nın onuruyla oynamayın! Bırakın “yavru” edebiyatını. Kıbrıs Kıbrıslı’nın ana vatanıdır! Susun ve Türk Kıbrıslı halkın sesini dinleyin!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

AB Bakanı Egemen Bağış’ın iki vasfı var: Bir, futbol maçlarında formasını giyip amigoluk yapmak! İki, Kıbrıslılara karşı sömürgeci saldırganlığın amigoluğunu yapmak! Fıkra kahramanı olmayı bırak Egemen! Sen git formanı giy, amigoluğunu yap!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

bayraklarla bağlanmıştır

basiretimiz, mazeretimiz gül.

doğumuz, yok, batımız yok, hep

kuzey, hep güney… mezar değil

ev olsun diye inşa edilen kerpiç

metinler ey… ey torbalarda

denizini özleyen kum, ey telde

gerilen sınır, sınırda donan kan.

geçip gidiyoruz ölü bölgeden

hantalca, biraz toz ardımızda,

biraz duman…  

-Faize Özdemirciler / Kıbrıslı şair

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Dünya kapitalizmi ip cambazına döndü. 2008’den beri, “uçurumun eşiğinden dönme” vakaları birbirini izliyor. Bu sefer de üyesi olduğu Avrupa Birliği’nin toplam GSYH’si içinde yüzde 0,2 (yani binde iki) paya sahip olan Kıbrıs’ta yaşananlar, az kaldı dünya sisteminin tepe taklak devrilmesine yol açıyordu.

Olguları çok kısaca hatırlatalım. Avrupa Komisyonu-Avrupa Merkez Bankası-İMF üçlüsünden oluşan Troyka, Mart ortasında Kıbrıs’ı “kurtarma planı”nı açıkladı. Rus kara para aklayıcıları ve finans kapitalinden yüzde 10, Kıbrıs’ın emekçisinden emeklisinden yüzde 7 bir Deli Dumrul vergisi içeriyordu plan. (İkisi arasında sadece üç yüzde puanlık bir fark olduğuna dikkat çekelim!) Kapitalizm bu kriz içinde birçok ülkede kemer sıkma planları uygulamıştı. Bu ise onu aşmış, doğrudan halkın malını yağmalamaya geçmişti! Elbette hak ettiği tepkiyle karşılaştı. Kıbrıs işçisiyle, emeklisiyle, genciyle sokağa çıktı. (Muhtemelen Rus sermayesinin de basıncıyla) Kıbrıs meclisinde paket reddedildi. Daha bir ay önce halkın oyuyla seçilmiş cumhurbaşkanının önerdiği pakete mecliste tek bir olumlu oy çıkmadı! İşte görüyoruz, kapitalizmin yağmacılığına karşı halkın güçlü mücadelesi nasıl da sonuç alabiliyor!

İşin öteki yanı ise minik devletin bu Deli Dumrul vergisinin test alanı haline getirilmesi. Akıllarınca burada halk koyun gibi davranırsa, İtalya’da veya İspanya’da da uygulayacaklar. Tabii, bunun yarattığı bankaya hücum eğilimi, öngörülebilir bir şey olmalıydı. Her Avrupa ülkesinde bankalara güvende bir ilk gedik yarattı bu. Kıbrıs, bankalarını 12 gün boyunca açamadı! Açsa bankalar çökecekti!

Şimdi bir ikinci paket kabul edilmiş durumda. Bu paket, Deli Dumrul vergisini kaldırıyor, ama Kıbrıs’ı sözde kurtarma planı, bir “Kıbrıs’ı batırma planı” haline geliyor. Ülkenin ikinci büyük bankası Laiki kapatılıyor. Bu bankadaki 100 bin doların üstünde mevduat gasp ediliyor! Kıbrıs’a ekonomisi çökmesin diye sermayenin ülkeye giriş çıkışı konusunda kontrol yetkisi veriliyor. Bu demektir ki, Kıbrıs’ta başka ülkelerden farklı bir avro vardır. Kıbrıs avrodan yarı yarıya çıkmıştır!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

 

Geçen yılın Mart ayında Ankara’da ilki düzenlenen Kıbrıs-Kürdistan Kongresi’nin ikincisi 30 Mart-1 Nisan tarihleri arasında İsmail Beşikçi Vakfı’nda gerçekleştirildi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Altı ayı aşkındır süren Lefkoşa Belediyesi krizinden beridir biliyoruz ki Kıbrıs’ın işgal altındaki coğrafyasındaki egemen bloğun en eski aktörü olan Ulusal Birlik Partisi’nde (UBP) bir “iç mücadele” sürüyor. Daha önce Gerçek’in web sayfasında yazdığımız “Organik krizin karşısına Lefkoşa Belediyesi’nin kurduğu barikat” ve “Kıbrıs: bankalar ve tefeciler arasına sıkışmış coğrafya” yazılarında da dile getirdiğimiz bu süreç, beklenen müdahaleyi doğurdu. “Sömürgeci el” ortaya çıktı.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

kktc beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri