kiralık işçilik

Author(s): 

Türkiye işçi sınıfı bundan 48 yıl önce, 15-16 Haziran 1970’te, kendi elleriyle kurdukları sendikalarını savunmak, mücadeleyle kazandıkları haklarını korumak için görkemli bir şekilde ayağa kalktı. Şalterleri indirip fabrikalardan kol kola omuz omuza çıkarak yürüyen 150 binden fazla işçinin, iki gün boyunca sendikal özgürlükleri ortadan kaldırmayı amaçlayan yasaya karşı gösterdiği bu fiili mücadele, günümüze ışık tutmaya devam ediyor.

Gerçek'i paylaş:

Büyük saldırı kıdem tazminatına olacak. Yalanlara kanmayın. İşçiye kaşıkla verdiğini kepçeyle geri alan, işçiyi vergiyle, pahalılıkla ezen, köle simsarlarına teslim eden bu hükümetin geçireceği kıdem tazminatı yasasından hayır gelir mi?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İşçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs’ı geride bıraktık. Ancak öyle bir dönemden geçmekteyiz ki, işçi sınıfının en büyük birliğine, birbiriyle en sıkı dayanışmasına ve yılmaz mücadele azmine çok ihtiyacımız var.

Senelerdir dillendiriyorlar: kıdem tazminatı fona devredilecek. Senelerdir başa gelen her AKP hükümetinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın konu ile ilgili çalışma yaptığı söylendi durdu. Elbette her defasında işçinin ve emekçinin nabzını yokladılar. Gerekçe olarak mevcut düzenlemede işçilerin büyük bir çoğunluğunun kıdem tazminatını alamadığını ileri sürdüler. Bu sefer meclise getirmeye kararlı görünüyorlar. Üstelik bir de tarih veriyorlar: Haziran.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bu yazı 5 Mayıs 2016 günü yazıldı ve Gerçek gazetesinin 6 Mayıs günü matbaaya giren Mayıs 2016 tarihli 79. sayısında yayınlandı. Yazı sonuçları son derecede zararlı bir tasarının yasalaşması tehlikesine karşı bir uyarıydı. Ne yazık ki tehlike gerçekleşmiş durumda. 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece sabaha karşı bu yazıda ele alınan “kiralık işçilik yasası” ya da “işçi simsarlığı yasası” AKP’li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. Bu, yazıda anlatılanları daha da önemli kılıyor. İşçi sınıfının belirli kesimlerinin, özellikle kadınların ve genç işçilerin ne tür istihdam koşullarıyla karşılaşacakları burada anlatılıyor. Ayrıca, yasanın sınıfın geri kalanı üzerinde de ne tür etkiler yaratacağına değiniliyor. Mücadelemizin bundan sonraki hedefi, başka birçok yasa ile birlikte bu yasanın da iptali, kıdem tazminatı gibi yeni saldırı yasalarının püskürtülmesi olacaktır.

Gerçek'i paylaş:

Türkiye işçi sınıfı en önemli sınıf muharebelerinden birine hazırlanıyor. Bu muharebenin tayin edici sonuçları olacaktır. İşçi sınıfı güçlüdür. Patronlar ve AKP iktidarı bu gücü görmekte ve bu güçten çekinmektedir. İşçiden emekçiden yana siyasi yapı ve oluşumlar da kendilerine çeki düzen vermelidir. Sınıfın gündemine odaklanmalı önümüzdeki tayin edici mücadelede kendi güçlerini işçi sınıfının yanında seferber etmelidir.

Gerçek'i paylaş:

Özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi getiren yasa bugün ya da yarın TBMM gündeminde "gizli oy" usulüyle oylanacak.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası 7 nisan salı günü saat 19.00’da “Kiralık işçiliğe ve kıdem tazminatının gaspına hayır!” şiarıyla İstanbul'da Kartal semtindeki minibüs yolunda toplanıp merkeze yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık “Gün gelecek, devran dönecek, patronlar işçiye hesap verecek”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Kıdeme uzanan eller kırılır”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Eskişehir ve Bilecik'te Birleşik Metal-İş sendikasına bağlı olan metal işçileri kıdem tazminatının fona devredilmesi ve kiralık işçiliğin yasalaşmasına karşı eylemler gerçekleştirildi. Eskişehir'de 1 Mart Salı günü saat 7:30'da Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde, Bilecik'te 1 Mart saat 16:30'da Bilecik Belediyesi çay bahçesi önünde toplanıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

25 Şubat saat 17:00'de Renault işçileri, kıdem tazminatının fona devredilmesi ve kiralık işçiliğin yasalaşmasına karşı Bursa Kent Meydanı'nda toplanarak Fomara'da bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Grup Başkanlığı'na yürüdü.

Gerçek'i paylaş:

DİSK, TBMM’de komisyondan geçen ve Özel İstihdam Bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasa tasarısına karşı 25 Şubat Perşembe günü saat

Gerçek'i paylaş:
kiralık işçilik beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri