Kayzer II. Wilhelm

Author(s): 

Osmanlı 19. yüzyılının geri ve gerici düzeninin taraftarları, pirleri Necip Fazıl Kısakürek’i izleyerek II. Abdülhamid’i (1876-1909) “Yüce Hakan”, “son büyük padişah” ve nice başka sıfatlarla ödüllendiriyorlar. Abdülhamid’in ölümünün 100. yılı vesilesiyle bu yüceltme yeniden doruğa tırmandı. Abdülhamid’e bu yaklaşım baştan aşağı yanlıştır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devlet ya da aynı anlama gelmek üzere hükümet kanalı TRT, Tayyip Erdoğan hayranlarının “Reis”e tarihi örnek olarak aldıkları II. Abdülhamid üzerine bir dizi yaparak Türkiye’nin yeni kültür savaşlarında cephe gücü haline geldi. Koyu bir istibdadın liderine “Ulu Hakan” güzellemesi yapma amacı daha 24 Şubat günü gösterilen ilk bölümden itibaren çıplak biçimde ortaya çıktı.

Diziyi her mevsimin adamı, sinema dilini iyi bilen Serdar Akar yönetiyor. “Gemide” ve “Laleli’de Bir Azize” adlı ikiz filmlerin usta yönetmeni de o, “Irak Kurtlar Vadisi” denen müsamerenin de. Behzat Ç. dizisinin ve filmlerinin yönetmeni de o, şimdi “Payitaht-Abdülhamid”in de. Bu son diziyle birlikte sanatçı yeteneğinin çıkarlar karşısında ne kadar alçalabileceğini kanıtlıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi, Ermeni soykırımının 100. yıldönümünde sadece Türkiye içinde değil, uluslararası alanda da yoğun bir bilgilendirme ve çağrı çabası içine girdi. Parti adına iki tane bildiri yayınlandı. Bunlar dünyanın dört bir köşesinde onlarca örgüte ve partiye iletildi.

Gerçek'i paylaş:
Kayzer II. Wilhelm beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri