kadına yönelik şiddet

Author(s): 

Mustafa Karataş kadına karşı şiddeti meşrulaştıran sözlerini İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi profesör unvanının ağırlığı ile söyledi. Bu sözler eleştirildiğinde de hakkında çıkan haberlerin gerçek olmadığını ileri sürdü ve "Yapılan yalan haberler dine yöneliktir." diyerek dini kendine kalkan yapmaya çalıştı. Mustafa Karataş'ın kelime kelime ne söylediği ortada, isteyen açıp kanalın internet sitesindeki videolardan izleyebilir. Ama biz Karataş'ın sarf ettiği sözleri de başkalarının ağzından çıkacak yenilerini de duymak istemiyoruz. O iftar saatinde ne çok kadının lokması boğazında kaldı kim bilir?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kadınların tek başına şiddetten kurtulması mümkün değil! Örgütlenelim! Özsavunma örgütlenmeleri kuralım! Kadınların değil, tecavüz, kadına şiddet ve kadın cinayeti suçlusu erkekleri ağırlaştırılmış cezalarla hapse gönderelim!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi 3. kongresini başarıyla gerçekleştirdi. Devrimci İşçi Partisi, üye ve aday üyeleri aylar öncesinden başladıkları siyasi ve örgütsel tartışmaları kongreyle taçlandırdı.Daha sonra metinlerini yayınlayacağımız bir dizi siyasi karar alındı. 

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin önlenmesi yönünde taleplerimizin gerçekleşmesi için mücadele ederken, devletin korumadığı kadınların yaşamını savunmak için kadın dayanışmasını yükseltmenin zamanı geldi. Yani kadınların şiddete karşı kendi savunmalarını kendilerinin sağlayacağı, caydırıcı bir güç oluşturacağı öz savunma örgütlenmeleri kurmanın zamanı.

Gerçek'i paylaş:

Her gün örgütlü bir şekilde bize saldıran bu sisteme karşı biz Devrimci İşçi Partili Kadın Öğrenciler olarak cinayetlere, tecavüzlere, tacizlere karşı yas tutup susmuyoruz. Bizim hüznümüz isyana dönüşür! Erkek egemenliğine, kadın bedenini metalaştıran kapitalist sisteme karşı örgütlü mücadelemizi yükseltiyoruz! Tüm kadın öğrencileri de gücümüze güç katmaya çağırıyoruz!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sebebiyle İstanbul'da 23 Kasım Pazar günü çeşitli eylemler düzenlendi. 

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul edilişinin tarihi 100 yılı aşkın bir süreye dayanıyor. Bu tarihi yaratan, oy hakkı, eşit işe eşit ücret, doğum izni, insanca çalışma koşulları ve 10 saatlik işgünü gibi talepler için verilen mücadeleler ise çok daha eski. Erkek egemen kapitalist sistem, kadınları farklı biçimlerde ezmeye, baskı ve tahakküm altına almaya devam ettiği için mücadele de sürüyor. 2013 8 Mart’ına giderken kadınlar istihdam alanında ayrımcılıkla, evde, işte, sokakta taciz ve şiddetle, devletin kadınları aşağılayan politikaları ile karşı karşıya.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Burjuva medyasının, cinsel şiddete yer verme tarzının erkek egemen sistemi koruyan bir dili içerdiğini biliyoruz.  Habertürk, bu gerçeğin son örneklerinden birine imza attı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Her gün çeşitli nedenlerle yakını olan bir erkek tarafından beş kadının yaşamı sona eriyor. Kadın cinayetlerine karşı başta kadın örgütleri olmak üzere, sendikalar ve bir dizi demokratik kitle örgütü tarafından yürütülen kampanyalar sonucu, bu cinayetler kamuoyunun gündemine taşındı. Hal böyle olunca, hükümet de göstermelik bazı düzenlemelerle kadına yönelik şiddetin önleme amacıyla yeni bir yasayı meclisten geçirdi. Bunu yaparken de kadınların tüm itirazlarına kulaklarını tıkayarak kendi bildiğini okudu, taleplerini görmezden geldi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi İzmir il örgütü tarafından Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle 10 Mart Pazar günü bir söyleşi düzenlendi. Bir kadın yoldaşın sunumuyla başlayan etkinliğin konusu “Kadına Yönelik Şiddet ve Marksizm”di.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

kadına yönelik şiddet beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri