kadın cinayetleri

Author(s): 

Temmuz ayında daha az gündeme gelen Mağdur Hakları Yasa Tasarısı ise "suç nedeniyle fiziksel, zihinsel, ruhsal veya ekonomik olarak doğrudan zarar gören" kişilerin haklarına, bu kişilerin korunmasına yönelik düzenlemeleri içeren bir tasarı. İçinde olumlu düzenlemeler yok değil. Bugün kadınlar şiddete maruz kaldıklarında ve şikayetçi olmak istediklerinde ya da korunma talep ettiklerinde, kendisine şiddet uygulayan erkeğe teslim edilmeden tutalım da karakolda kötü muameleye kadar birçok sorunla karşı karşıya kalıyor. Yani yaşadığı travma yetmiyormuş gibi bir darbe de destek beklediği devletten yiyor kadınlar. Yeni yasa tasarısında karakol, savcılık gibi kurumlarda kadınların karşı karşıya kaldığı muamelenin iyileştirilmesine, gerekli tedbirlerin gecikmeden alınmasına yönelik çeşitli düzenlemeler var. Ancak yapılanlar yeterli değil, üstelik kadınların aleyhine olabilecek bir dizi belirsiz düzenleme de mevcut.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Mart ayı 31 gün çekiyor. Mart ayında öldürülen kadın sayısı da 31. Her güne bir kadın! Yılın ilk üç ayında öldürülen kadınların sayısı ise 94. Bunlar yalnızca kayıtlı olan cinayetler, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun takip ve tespit ettiği rakamlar. Platform'un hazırladığı rapora göre kadınların sadece %3'ü tanımadıkları erkekler tarafından öldürülmüş. Yani neredeyse bütün kadınların katili tanıdıkları erkekler!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul’da kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü yürüyüşü için Taksim Tünel’de bir araya geldi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kadın cinayetleri sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada kadınların yaşamlarını ellerinden alıyor. Bu ayın başında bu cinayetlere karşı Arjantin'de son yılların en kitlesel mücadelesi yükseldi. Aşağıda hem bu mücadele ile ilgili Gerçek Gazetesi'nin Haziran 2015 tarihli sayısında yer alan yazıyı hem de Arjantin'deki kardeş partimiz Partido Obrero'nun kadın örgütü olan ve hareketin öncülerinden biri konumundaki Plenario de Trabajadoras'a hem DİP'li Kadınlar'ın hem de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun gönderdiği dayanışma mesajını yayınlıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Fatma Şahin tazminatsız olarak kapı önüne konulan ve “Eve ekmek götürecek paramız yok” diyen işçilerden patronla empati kurmalarını istedi. Söyleyin bakalım patronlar acaba empati kurabiliyor mu?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin önlenmesi yönünde taleplerimizin gerçekleşmesi için mücadele ederken, devletin korumadığı kadınların yaşamını savunmak için kadın dayanışmasını yükseltmenin zamanı geldi. Yani kadınların şiddete karşı kendi savunmalarını kendilerinin sağlayacağı, caydırıcı bir güç oluşturacağı öz savunma örgütlenmeleri kurmanın zamanı.

Gerçek'i paylaş:

Kadınları evlerine göndermeye çalışan tüm politikalara, baskı ve şiddete inat işyerlerimizi de, okullarımızı da, sokakları da, meydanları da terk etmeyeceğimizi göstereceğimiz bir gün olsun bu 8 Mart! Ve erkek egemen kapitalist sistem karşısında meydanlarda birlikte haykıracağımız taleplerimizle, örgütlü gücümüzle yalnız olmadığımızı hissedeceğimiz bir gün!

Gerçek'i paylaş:

Her gün örgütlü bir şekilde bize saldıran bu sisteme karşı biz Devrimci İşçi Partili Kadın Öğrenciler olarak cinayetlere, tecavüzlere, tacizlere karşı yas tutup susmuyoruz. Bizim hüznümüz isyana dönüşür! Erkek egemenliğine, kadın bedenini metalaştıran kapitalist sisteme karşı örgütlü mücadelemizi yükseltiyoruz! Tüm kadın öğrencileri de gücümüze güç katmaya çağırıyoruz!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Mersin'de Özgecan Aslan'ın bindiği minibüsün şöförü tarafından katledilmesi sonrasında kadınların eylemleri devam ediyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Mersin’de katledilen Özgecan Aslan için bir tepki de İTÜ’den geldi.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

kadın cinayetleri beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri