kabine

Author(s): 

Erdoğan yeni kabineyi açıkladığında yeni sistemin bir Cumhurpatronluğu sistemi olduğu açık seçik ortaya çıktı. Türkiye’yi bir anonim şirket gibi yönetme düşünü her fırsatta dile getiren Erdoğan bu yolda çok önemli bir eşiği daha geçti. Sadece bir patron gibi yetkileri elinde toplamadı. Tüm bakanlıklara şu ya da bu şirketin patronunu, CEO’sunu getirerek bir patronlar kabinesi oluşturdu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Burjuva devletinin çeşitli kademedeki katliamcıları, katliama ortak olanları ve tetikçileri ödüllendirme geleneği son aylarda hızlanarak özenle sürdürülüyor. Son birkaç ayın bilançosu şöyle: Türkiye cumhuriyeti tarihinin en büyük ödüllerinden biri (bir tür büyük ikramiye!) geçtiğimiz yılın Aralık ayının başında Nihat Ömeroğlu’na verildi; kendisi kamu başdenetçisi (ombudsman) yapıldı. Ömeroğlu,  Hrant’ın katline giden yolun ilk taşlarından biri olan, 301. maddeden mahkûm olduğu davada, cezasına onama kararını veren Yargıtay üyelerinden biri. Hrant bu durumu hissetmiş gibi, karardan sonra değil onama kararından sonra “Bu benim ölüm fermanım” demişti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kabinede dört bakan değişti ve İçişleri Bakanlığı'na Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na Ömer Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı'na Nabi Avcı, Sağlık Bakanlığı'na da Mehmet Müezzinoğlu getirildi. Dikkatli bir okumayla kabinedeki yenileme bize, AKP hükümetinin önümüzdeki dönemde izleyeceği rotaya dair fikir verebilir. Esaslı noktalar hükümetin, çok girift bir süreçten geçiyor olmasında gizli. Kürtlerle müzakere, başkanlık sistemi ve “ekonomik anayasa”  meseleleri önümüzdeki dönemde AKP hükümetini zorlayacağı için yerel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce az riskle en çok oyu alacağı bir denge gözetmek istemesi kuvvetli ihtimal.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gerçek'i paylaş:
kabine beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri