isyan

Author(s): 

Komşumuz Irak bir halk isyanı ile sarsılıyor. 8 Temmuz’da başlayan isyan hâlâ sürüyor ve gittikçe yayılıyor. Aşağıdaki yazı, isyanı henüz bir haftalık olduğu aşamada ele alıyor. Yazı İngilizce olarak uluslararası sitemiz RedMed’de yayınlanmak üzere kaleme alınmıştır. 19 Temmuz günü orada yayınlandı. Buradaki metin sitemizin çevirmenlerince Türkçeleştirilmiştir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

2017’nin son günlerinde başlayan protesto gösterileri, önce Meşhed, Kirmanşah ve İsfahan gibi kentlere, ardından da şaşırtıcı bir biçimde İran'ın tüm vilayetlerine yayıldı ve neredeyse bir halk isyanına dönüştü. Onlarca göstericinin öldürüldüğü, binlercesinin tutuklandığı eylemlerin içeriği, yalnızca hayat pahalılığını ve yolsuzluğu protestoyla sınırlı kalmayarak, doğrudan doğruya İslam Cumhuriyeti denilen istibdada meydan okuyan siyasi bir protestoya dönüştü. Küçük burjuvazinin hürriyet ve demokratik haklar arayışıyla sınırlı kalan, ekonomik sınıf taleplerini dışarıda bırakarak protesto gösterilerinin kitlelere yayılmasına engel olan 2009'daki “Yeşil Dalga” ile kıyaslandığında mevcut gelişmeleri farklı kılan temel sebep de budur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde yapılan referandumda her ne kadar Kürt halkı bağımsızlık yönünde irade göstermişse de bu sürecin başını çeken Barzani ve aşiretinin derdi, Kürtleri değil kendilerini kurtarmaktı. Zira Barzani yıllardır yapılması gereken seçimleri erteliyor, halktan gelen baskıdan kurtulmak için de referandumu koz olarak kullanıyordu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi'nin seçimlere ilişkin değerlendirmesi her şeyden önce bu seçimin bir seçim olmadığını tespit etmektedir. Partilerin propaganda özgürlüğünün olmadığı yerde seçmenin seçme özgürlüğü olmaz. Bu bir seçim değildir, bir oylamadır! Gerek, DİP Politbürosu'nun seçim akşamı yaptığı " Seçim değil oylama yapıldı! AKP iktidar gaspına devam ediyor! Çözüm grevde, isyanda, serhildanda!" başlıklı bildirisinde gerekse DİP Genel Başkanı Sungur Savran'ın "Hayalet Seçim" başlıklı yazısında bu gerçeğin altını çizmiştir.

Gerçek'i paylaş:

Bu seçimde hukuk karşısında burjuva eşitliği de ayaklar altında çiğnenmiştir. Bu seçim değil oylamadır! 7 Haziran’da AKP tek başına iktidar olacak çoğunluğu elde edememişti. Buna rağmen yetki gaspıyla tek başına iktidarlarını sürdürdüler. Şimdi ise genel seçim sonuçlarını arkalarına alarak tek başına iktidar olacaklar. Bu açıdan değişen bir şey yoktur. Ancak muhalefet cephesinde çok şey değişmelidir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

30 Mart yaklaşıyor, yerel seçimler kapıda.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi İzmir İl Örgütü’nün düzenlediği “Kadınların isyanı sandıklarından büyük” başlıklı toplantı ve forum, 22 Şubat Cumar

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gezi’den sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak dendiyse de Türkiye siyasetine yeniden en eski, köhneleşmiş seçim taktiklerinin damga vur

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye’de halk isyanı 31 Mayıs gecesi başladı. Dünyanın öbür ucundaki Brezilya tam bir hafta sonra, 6 Haziran’da kendi isyanını başlattı. Daha başlatırken Türkiye’ye bağladı Brezilya halkı mücadelesini: “Aşk bitti, burası Türkiye oluyor” dediler. Türkiye demek isyan demek artık dünyada. Bakalım Brezilyalı kardeşlerimiz ne için ayaklanmış?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

3 Haziran günü Gezi Parkı isyanına destek için Eskişehir’de yapılan yürüyüşe katılan ve polisin kimyasal gazlı saldırısı sonrası eli sopalı sivil kişilerce dövülen 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz hayatını kaybetti.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

isyan beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri