İspanya

Author(s): 

21 Aralık günü, İspanya’da bulunan özerk Katalonya’nın genel seçimleri bağımsızlık referandumu ile başlayan krizin ortasında gerçekleşti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İspanya devletinin sınırları içerisinde bulunan Katalonya’da, Gerçek gazetesi okurlarının bildiği üzere, 1 Ekim’de bir bağımsızl

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Avrupa Birliği dünyaya demokrasi ve medeniyet öğretmeye bayılır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gerçek Gazetesi'nin sayfalarında bir süredir dünyadan kısa kısa çeşitli haberler ve değerlendirmeler "Dünya kazan, devrim kepçe" isimli yeni bir bölümde yayınlanıyor. Aşağıda gazetemizin Şubat sayısında bu sayfada yayınlanan yazıları okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tarihin ağırlığından kaçmak mümkün değil. İspanya’da 2011’de bütün büyük kentlerin ana meydanlarını haftalarca işgale eden Indignados (Öfkeliler) hareketinin ürünü olarak doğan Podemos’un lideri Pablo Iglesias, sağ-sol ayrımını anlamlı bulmadığını, burjuvazinin kendilerini “aşırı sol” olarak göstermeye çalıştığını sık sık söylemişti. Ama seçim gecesi, 2014 başında sıfırdan kurulmuş bir partinin sadece iki yıl içinde genel seçimlerde yüzde 21 oy alarak muazzam bir başarı kazanmasının coşkusu içinde, yanında hareketin başka önde gelenleriyle birlikte sevincini partililerle paylaşırken, önce elindeki kâğıttan resmi açıklamayı okudu. Sonra, dramatik bir hareketle kâğıdı fırlattı ve Şili’nin efsanevi sosyalist başkanı Salvador Allende’ye dokunaklı bir selam yolladı. İşte size sol! Iglesias iki yıl boyunca sağ-sol ayrımını yadsıdıktan sonra nihayet Podemos’un nerede durduğunu itiraf etmiş oldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Önce Volkswagen’in, ardından bir dizi başka otomotiv şirketinin dizel motorlarında egzoz gazı salımı ölçümleri için sahtekârlık yaratan bir yazılım geliştirmiş olduğu ortaya çıktı. Bu durumda on milyonlarca otomobilde standartlara uyulmamış oluyor! Bunun ne kadar öğretici olduğunu belirtmeye gerek var mı? Hızla sayalım: Birincisi, kapitalizmdoğanın düşmanıdır. İkincisi, daima sahtekârlık yaptığı zaten bilinen küçük sermayeden farklı olarak kapitalist büyük şirketlere atfedilen "dürüst çalışır" imajı iflas etmiştir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İspanya devleti ölçeğinde sınıf temelli bir sol ile ittifak içinde hükümete, Kraliyete ve AB’ye karşı bir halk hareketinin oluşturulmasına girişmek, Katalonya’nın tam bir egemenliğine ulaşmak ve İspanya ölçeğinde kurtuluş ve toplumun yeniden biçimlendirilmesi ufkunu açacak biçimde güç dengelerini değiştirmek açısından tek yoldur. İşte o zaman, egemen bir Katalonya Cumhuriyeti İspanya devletini oluşturan öteki halklarla ilişkisini özgürce kararlaştırabilir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Dünya ekonomisi, Lehman Brothers’ın çöküşünün yedinci yıldönümünü daha anlamlı biçimde karşılayamazdı

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Biz bu ölümün ardında düşüncesiz kaçaklar değil, bir insanı bavulun içine girebilecek hale getiren rezil bir düzen görürüz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yunanistan ile Dayanışma Kampanyası Glasgow seksiyonu, Yunanistan işçi sınıfı ile dayanışma haftası etkinliklerinin bir parçası olarak bir toplantı düzenledi. 

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

İspanya beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri