işçi sağlığı

Author(s): 

Bir iş kazasının veya cinayetinin üstünü kazırsanız alttan sermayenin daha çok kâr etme güdüsünün çıktığını görürsünüz. Bu olayda çok suçlanan dış cephe kaplamaları ile ilgili pek çok yönetmelik değişikliği olmuş. Hastane dış cephelerinde 2002’de “yanmaz” malzeme kullanma zorunluluğu varken 2009’da “zor yanıcı” malzeme olmuş daha sonra ise 2015’te “yanıcı malzeme” de kullanılabilir hale gelmiş. Bizzat sermaye dostu AKP hükümeti tarafından adım adım güvenlikten taviz verilip daha da fazla kâr etmenin önü açılmış. Zaten 2011 yılında aynı nedenle çıkmış olan yangının hesabının sorulmasını engelleyen de aynı sermaye dostu, işçi düşmanı hükümet.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Vatandaşın hastanelerde ödemek zorunda bırakıldığı katkı paylarına yüzde 20 ile yüzde 60 arasında zam yapıldı. Buna göre SGK'lı vatandaş kamu hastanelerinde 6 lira, araştırma hastanelerinde 7 lira, üniversite hastanelerinde ise 8 lira ödeyecek. SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde ise katkı payı 15 lira oldu. İlaç katılım bedeli ise 3 lira. Ayrıca vatandaş hastaneye geldiğinde eğer birden fazla doktora muayene olursa, tüm bu ücretleri tekrar tekrar ödemek zorunda.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Erdoğan, iş cinayetlerinin sorumluluğunu bir takım kimliği belirsiz kötü niyetli patronların üstüne yıkıp sıyrılmaya çalışıyor. Bir bakıma doğrudur. Gözünü kâr hırsı bürümüş patronlar, insan hayatını hiçe saymakta, kârlarında azalma olmasın diye iş cinayetlerine engelleyecek önlemler almaktan geri durmaktadır. Ancak bu patronlar cinayetlerini bizzat Erdoğan’ın başında bulunduğu iktidarın oluşturduğu ortam içerisinde ve yine aynı iktidarın koruyup kollaması altında işlemektedir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Çelik Tekne’de iki perdelik kara mizah konulu bir tiyatro oynanıyor. Ama yalnız Çelik Tekne’de mi? Hayır tabi ki. Geri kalan 51 tersanede de durum farklı değil. Bizi bizden başka koruyacak kimse yok. İşçinin halinden sadece işçi anlar. Dolayısıyla da iş güvenliği, patrona bağlı çalışan kişiler tarafından değil işçilerin denetiminde sağlanmalıdır!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

18 Temmuz'da, İzmir Aliağa’da bir gemi söküm tersanesinde çalışan Hüseyin Gürtaş, gemi kesimi sırasında platform olarak kullandığı ambar kapağından, halat ve emniyet kemeri olmaması sebebiyle düşerek hayatını kaybetti. Yaz tatilinde okul harçlığı için Kırşehir Petlas Lastik Sanayi'nde Mimsan adlı taşeron firmada işe giren Niğde Üniversitesi öğrencisi Abdullah İnce, 25 metrelik iskeleden düştüğünde benzer bir trajediyle yaşamı son buldu. Yine Temmuz ayında, Ankara’da yapımı süren Cenabı Ahmet Paşa Camisi inşaatında meydana gelen göçükte bir işçi kapitalist sömürü düzenine kurban edildi. Göçüğe dair İnşaat Mühendisleri Odası raporunda, cami açılışını görkemli bir gösteriye dönüştürme hevesi sonucunda ortaya çıkan aceleciliğin, her türlü önlemin ve denetimin devre dışı bırakılmasına sebep olarak bir işçinin canına mal olduğu belirtiliyor. Caminin açılışının hızlandırılma sebebi ise, açılışın, Ramazan'ın ilk gününde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yapılacak olmasıydı! Heyhat! Bu göz boyama merakı emekçilerin kanını nasıl da hükümetin ellerine bulaştırıyor... İçimizi sızlatan şu ki, burjuva medyasının sayfalarına, uyguladığı oto sansür nedeniyle nadiren düşen bu haberler, ILO açıklamalarına göre her yıl dünyada 15 saniyede bir gerçekleşen, 270 milyon iş cinayetinden sadece birkaçı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

(25/02/12) Adana'da Gökdere Köprü Barajı'nda yaşanan iş cinayeti protesto edildi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

(25/02/12) Adana'da Gökdere Köprü Barajı'nda yaşanan iş cinayeti protesto edildi.

Gerçek'i paylaş:
işçi sağlığı beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri