İş Yasası

Author(s): 

Arjantin'de Macri hükümetinin emeklilik reformuna karşı işçiler ve hem bugünün hem de yarının emeklileri olarak 7'den 70'e emekçi halk ay

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Şubat ayından yaza kadar, önce milyonları bulan kitlesel yürüyüşler daha sonra ise başta Kuzey şehirleri olmak üzere tüm Fransa’yı elektrik kesintileri ve yakıt yokluğu ile sarsan grevlerle tüm dünya işçilerinin gözünü çevirdiği Fransız işçi sınıfı, 15 Eylül’de bir kez daha sokaklara indi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

AKP iktidarının ve Erdoğan’ın iç ve dış politikasının rezilliğinin faturasını hem canıyla hem malıyla işçi emekçi ödüyor. Bir vurgun, soygun, talan ve gasp düzeni kurmuşlar. Kiralık işçide vurgunu vurduk, bireysel emeklilik soygunuyla kasaları doldurur, kıdem tazminatını tereyağından kıl çeker gibi alırız diye düşünüyorlarsa yanılıyorlar. İşçi sınıfının okkalı bir tokadını yemedikleri için bu kadar şımardılar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Paris’in ardından özellikle Rennes ve Toulouse gibi, iş yasası karşıtı hareketin güçlü olduğu şehirlerde önemli bir başarı yakalayan “NuitDebout” 9 Nisan itibariyle Fransa’da 60’tan fazla şehre, dahası Belçika, İspanya ve hatta Almanya’ya sıçramış vaziyette.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Fransa’nın gündemi Şubat ayının ortasında aniden değişti. Yeni iş yasasının metninin basına sızması ile sözde “sosyalist” Hollande hükümetinin Fransa işçi sınıfına karşı büyük bir taarruza geçmeye hazırlandığı ortaya çıktı. Sosyalist Partinin merkez yönetiminde yer alan Marksist kökenli Gérard Filoche, bu yasayı “Fransa’nın son yüzyılda gördüğü en büyük karşıdevrim” olarak niteledi.

Gerçek'i paylaş:
İş Yasası beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri