iş kazası

Author(s): 

Geçtiğimiz günler de Bursa Reno fabrikasında iş kazası meydana gelmişti. Bantta çalışan arkadaşımız, yönetimin bozulan makinayı tamir ettirmemesi ve o makinenin yerine onun yerini tutmayan başka bir makineyi getirmeleri yüzünden üç parmağından oldu. Fabrikanın hızına yetişeceğim derken tork makinesine parmaklarını kaptıran arkadaşımız kazanın hemen ardından çalıştığı bandı durdurarak yardım talep etti. Ama Reno için orada önemli olan arkadaşımızın kopan üç parmağı değil bantta ilerlemeyen arabalar olmuştur. Hemen arkadaşımıza müdahale etmek yerine sanki yerde insan değil de önlerini kapatan fazlalık bir malzeme varmış gibi arkadaşımızı alıp kenara bıraktılar. Orada acı çeken arkadaşımıza değil duran banda müdahale ettiler. Arkadaşımızın yerine yedek başka bir işçiyi koyup üretime devam ettiler.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Okmeydanı’nda Cemal Kamacı Spor salonu inşaatında çalışan üç işçi çatıdan düştü. 30 Mart sabahı gerçekleşen olayda bir işçi 7 metreden, iki işçi ise 5 metreden beton zemine çakıldı. Bel ve kollarında kırık olan işçiler Okmeydanı SSK hastanesinde ameliyata alındı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

26 Mayıs tarihinde Tuzla’da bulunan Dalsan tersanesinde bir patlama oldu. Patlama sonrası 2’si ağır 3 işçi yaralandı. Tersanelerde işçi sağlığı ve iş güvenliği taşeronun kontrolüne bırakıldığı, taşeron tersanelerden sökülüp atılmadığı sürece bu kaza ne ilk ne de son olacak!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Hayatı boyunca ezilmiş bir işçinin hastane kapılarında, devlet daireleri kapılarında itilip kakılmasından dolayı, devlete karşı olan o alışılmış çekingenliğin, alışılmış ezilmişliğin bir ifadesi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Soma’da yaşanan iş katliamı ile ilgili tüm ülke genelinde acı ve öfke hızla yükselirken özellikle acının merkezi olan Soma’da ve Manisa’da da bu acı ve öfke katlanarak yükseliyor.  Gerçek gazetesi olarak bu acıyı ve öfkeyi dillendirebilmek için bu maden havzasında çalışmış olan ve kısa bir süre önce işten ayrılan Mustafa Çidem ile bir röportaj yaptık. Mustafa Çidem’in anlattıkları gizlenmek istenen bir çok gerçeği açığa çıkartmaktadır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

13 Mayıs günü Soma Maden Ocağında meydana gelen patlama sonucu hayatını kaybeden işçileri anmak için 14 Mayıs günü saat 19.30’da Setbaşı Mahfel’de toplanan kitle sloganlar eşliğinde Heykel meydanına yürüdü.

Gerçek'i paylaş:

Maden işçilerini katledenler hesap verecek! Hükümet istifa! Talepler kabul edilene kadar genel grev! Ölüm sayısını gizlemeyin! Katliamın nedenlerini ortaya çıkartmak için Bağımsız Soruşturma Komisyonu! Soma’da fiili sıkıyönetime hayır! Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. patronu ve yöneticileri derhal tutuklansın! Soma madenleri derhal işçi denetiminde kamulaştırılsın! Özelleştirmeler derhal durdurulsun! Bütün madenler yeniden kamulaştırılsın! Madenlere özel sektörü sokmayın!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

(25/02/12) Adana'da Gökdere Köprü Barajı'nda yaşanan iş cinayeti protesto edildi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

(25/02/12) Adana'da Gökdere Köprü Barajı'nda yaşanan iş cinayeti protesto edildi.

Gerçek'i paylaş:
iş kazası beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri