iş güvenliği

Author(s): 

Patronlar ve hükümetler tarafından, fabrikalara yetişmiş, ucuz işçi sağlayan okullar olarak görülen meslek liseleri geleceğimizin şekillenmeye başladığı yerler. Bir taraftan meslek derslerimizin niteliksizliği, staj sömürüsü, üniversiteye hazırlık derslerinin ise sayılarının az olması, okullarımızın çok kalabalık olması gibi birçok sorun bizlerin önünde birer engel olarak duruyor. Bu okullar bizi geleceğe değil patronlar tarafından sömürülmeye hazırlıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

24 Şubat gecesi sabaha karşı, ataması yapılmayan sosyal bilgiler öğretmeni Hasan Songur çalıştığı Manisa Organize Sanayi’de faaliyet gösteren Sarp Plastik fabrikasında gerçekleşen iş cinayetinde hayatını kaybetti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Emek dostları ve sosyalistler, İzmir Aliağa'da, içerisinde iş “kaza”ları ve meslek hastalıklarına karşı ünitelerin de olduğu tam donanımlı bir devlet hastanesinin kurulması için imza kampanyası başlattı. Kampanya çerçevesinde iki haftadır ilçenin pazarlarında masa açılıyor, işyerlerinde imza toplanıyor. Kampanyaya desteğin artması adına, sendikalar başta olmak üzere tüm demokratik kitle örgütlerinin katılımı için de görüşmeler sürüyor.

Gerçek'i paylaş:

Yaptığımız üretimle pekala patronun ceplerini dolduruyoruz. Yalnızca iş yerinde başımıza bir şey geldiğinde hastaneye gidebilmemizi sağlayan bir sigortamız var, onu da zaten patron değil meslek lisesi yapıyor. Ancak kapsamlı bir sigorta talep ettiğimizde işçiden sayılmıyoruz! Mehmet Müezzinoğlu kendi ağzı ile, staj dönemi bir eğitim diyor. Oysa ki bizler hem ucuz işçi olarak patronların kârlarına kâr katıyoruz, hem de staj dönemi boyunca çoğumuz eğitimimizle alakası olmayan getir götür işlerine koşturuluyor, itilip kakılıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Erdoğan, iş cinayetlerinin sorumluluğunu bir takım kimliği belirsiz kötü niyetli patronların üstüne yıkıp sıyrılmaya çalışıyor. Bir bakıma doğrudur. Gözünü kâr hırsı bürümüş patronlar, insan hayatını hiçe saymakta, kârlarında azalma olmasın diye iş cinayetlerine engelleyecek önlemler almaktan geri durmaktadır. Ancak bu patronlar cinayetlerini bizzat Erdoğan’ın başında bulunduğu iktidarın oluşturduğu ortam içerisinde ve yine aynı iktidarın koruyup kollaması altında işlemektedir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Çelik Tekne’de iki perdelik kara mizah konulu bir tiyatro oynanıyor. Ama yalnız Çelik Tekne’de mi? Hayır tabi ki. Geri kalan 51 tersanede de durum farklı değil. Bizi bizden başka koruyacak kimse yok. İşçinin halinden sadece işçi anlar. Dolayısıyla da iş güvenliği, patrona bağlı çalışan kişiler tarafından değil işçilerin denetiminde sağlanmalıdır!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

18 Temmuz'da, İzmir Aliağa’da bir gemi söküm tersanesinde çalışan Hüseyin Gürtaş, gemi kesimi sırasında platform olarak kullandığı ambar kapağından, halat ve emniyet kemeri olmaması sebebiyle düşerek hayatını kaybetti. Yaz tatilinde okul harçlığı için Kırşehir Petlas Lastik Sanayi'nde Mimsan adlı taşeron firmada işe giren Niğde Üniversitesi öğrencisi Abdullah İnce, 25 metrelik iskeleden düştüğünde benzer bir trajediyle yaşamı son buldu. Yine Temmuz ayında, Ankara’da yapımı süren Cenabı Ahmet Paşa Camisi inşaatında meydana gelen göçükte bir işçi kapitalist sömürü düzenine kurban edildi. Göçüğe dair İnşaat Mühendisleri Odası raporunda, cami açılışını görkemli bir gösteriye dönüştürme hevesi sonucunda ortaya çıkan aceleciliğin, her türlü önlemin ve denetimin devre dışı bırakılmasına sebep olarak bir işçinin canına mal olduğu belirtiliyor. Caminin açılışının hızlandırılma sebebi ise, açılışın, Ramazan'ın ilk gününde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yapılacak olmasıydı! Heyhat! Bu göz boyama merakı emekçilerin kanını nasıl da hükümetin ellerine bulaştırıyor... İçimizi sızlatan şu ki, burjuva medyasının sayfalarına, uyguladığı oto sansür nedeniyle nadiren düşen bu haberler, ILO açıklamalarına göre her yıl dünyada 15 saniyede bir gerçekleşen, 270 milyon iş cinayetinden sadece birkaçı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yürek dayanmayan bu olay adım adım geliyordu, ve her gün binlerce işçi için, binlerce yoksul için geliyorsa, yani bu kadar ucuzsa üretenin, yaratanın, yapıp var edip bu hale getirenin hayatı ve çıkmıyorsa sesimiz, ölmüşlerimize değil bize yazık! Derhal eyleme, hemen şimdi sokağa, hesap sormaya! Tüm sorumlular yargılansın ama özellikle de işçileri o koşullarda çalıştıran patronları! İşçilerin can güvenliğini sağlayamayan, onların katline olanak tanıyan bu şirket derhal işçi denetiminde kamulaştırılsın!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

(25/02/12) Adana'da Gökdere Köprü Barajı'nda yaşanan iş cinayeti protesto edildi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

(25/02/12) Adana'da Gökdere Köprü Barajı'nda yaşanan iş cinayeti protesto edildi.

Gerçek'i paylaş:
iş güvenliği beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri