iş cinayetleri

Author(s): 

OHAL güya darbe girişimi dolayısıyla ilan edildi. Ancak OHAL, Erdoğan’ın deyimiyle patronların önünü açıp, işçi ve emekçilerin haklarını gasp etmek için kullanıldı. Erdoğan MÜSİAD toplantısında şöyle demişti: “OHAL önünüzü açıyor. Öyle ikide bir grev bilmem ne yok…” OHAL gerçekten de patronların önünü açtı!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Son bir ay içinde sadece Zonguldak’ta 3 farklı maden ocağında 5 maden işçisi hayatını kaybetti. Ve bu madenlerin hepsi özel!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Hükümetlerin özelleştirme ve taşeronlaştırma politikaları doğrultusunda, özellikle 1998 sonrasında, devletin işlettiği madenlerde her geçen gün işçi sayısı azalırken özel sektörün işlettiği madenlerde işçi sayısı artıyor. 1995 yılında maden işçilerinin %59,4’ü kamuya ait madenlerde çalışırken, 2008 yılında bu oran %30,4’e kadar düşmüştü. Bunun nedeni “devletin küçültülmesi” mantığıyla devletin madenlerden çekilip, madenlerin işletilmesini özel şirketlere devretmesidir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Birileri daha çok kazansın, zenginliğine zenginlik katsın diye her gün ölüyoruz. Sadece yangınlarda değil, karın tokluğuna çalıştığımız inşaatlarda, arasına sıkıştığımız onlarca tonluk preslerde, birileri daha zengin olsun diye ölüyoruz. Artık yeter!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Marksistler insan hakları perspektifinin yetersizliğini eleştirince anlamazdan gelenlere cevabı, bırakalım bu sefer tam da İnsan Hakları Derneği’nin hazırlamış olduğu istatistiklerin yadsınamaz dili versin!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

1 Kasım oylamasını AKP kazandı ya, şimdi birçok işçinin hayatı tehlikede! Yeni hükümet birçok alanda işçi sınıfının haklarını budamak için aktif politikalar izleyecektir. Bir alanda ise parmağını kıpırdatmayacağı için işçiler ölecektir. “İş kazası” diye bilinen olaylarda binlerce işçi hayata veda edecektir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Ekonomik anlamdaki depresyona karşı da, onun yarattığı psikolojik anlamdaki depresyona karşı da, işçi ölümlerinin son bulması için de en etkili şeyin, hepsinin kaynağı olan kapitalizmin ortadan kaldırılması için mücadele etmek olduğunu biliyoruz. Hem bu topraklarda hem de Yunanistan'da ve bütün dünyada!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

AKP neredeyse 13 yıldır bu ülkeyi yönetiyor. Birbiri ardına gelen her seçimde işçinin, emekçinin oyunu istediler.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Torunlar İ

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Ne öldürülen işçilerin ne de kadınların adı var; istatistiklerde bir rakamdan ibaretler adeta. Hükümetin, devletin sözcülerine göre her biri münferit olan bu vakaları alt alta koyduğunuzda sayıca o kadar çok oluyor ki genelleme yapmak kaçınılmaz: İhmalkâr ve cani/hasta/sapık bir toplumla karşı karşıyayız!

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

iş cinayetleri beslemesine abone olun.

devrimci marksizm okulu ulusların kendi kaderini tayin hakkı

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri