Hürriyet gazetesi

Author(s): 

Hürriyet gazetesi, Türkiye burjuvazisinin yeni efendisi önünde temenna ile hemen Salı günü sürmanşet çekmiş: “İlk adım 8. kat”. Neymiş, Tayyip Erdoğan partili cumhurbaşkanı olarak AKP genel merkezinin 8. katına geri dönecekmiş. Dönse ne olur, dönmese ne olur? Tayyip Erdoğan AKP’nin zaten gayri resmi genel başkanıydı. Şimdi sadece bunu tescil ettirdi. Hürriyet’in kocabaşları bunu bilmiyorlar mı? 7 Nisan’da İstanbul Yenikapı’da, 8 Nisan’da İzmir Gündoğdu’da yapılan mitingler neydi? Erdoğan o noktaya kadar muhtarlara hitap etmişti ya da açılışlar için törenler düzenlemişti. Ama o tarihten itibaren en ufak bir kaygı duymadan parti başkanı gibi davranmaya başladı. Referandum için düzenlenen AKP mitinglerine başoyuncu olarak katıldı. O mitinglerde referandumda “evet” oyu istedi. “Evet” çıkınca ne olacaktı? Tayyip Erdoğan partili cumhurbaşkanı olacaktı! Partili cumhurbaşkanı halka partili cumhurbaşkanlığı getirin diye sesleniyor!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Hürriyet'te Hande Fırat'ın kaleme aldığı ve "karargâh rahatsız" başlığı ile yayınlanan yazı Türkiye'de burjuvazinin saflarındaki fay hatlarının ne kadar aktif olduğunu bir kez daha gösterdi. Yaşanan ufak çaplı depremin sonunda Hürriyet gazetesi düşük perdeden "maksadını aşan bir başlık olmuştur" açıklaması yapıp genel yayın yönetmeni Sedat Ergin'i görevden aldı. Yazı yazıldığı sıralarda ise Hande Fırat'ın istifa ettiği haberleri basına yansıdı. Bu süre içinde Hulusi Akar ise ardı ardına önce başbakan sonra da cumhurbaşkanı ile birer görüşme yaptı. Bu görüşmelerde ne konuşulduğu henüz net olarak dışarı yansımış değil. Görüntüde tüm bu sarsıntının ihalesi Doğan Grubu'na ve Hürriyet gazetesine çıkarılmış görünüyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Erdoğan’ın kendi siyasi hareketine bağlı ya da müttefik sokak güçleri örgütlemeye girişmesi, kelimenin en dar anlamıyla devletin dışında bir karşı devrim gücü örgütlemesi anlamına gelir. Öyleyse, Erdoğan ve/veya AKP sıradan bir gerici güç olmaktan öteye geçiyor, açık ve aktif karşı devrimci bir güç haline gelmiş bulunuyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İşçi sınıfı, Türkiye’nin bugünkü durumuna itirazını kendi pratiğiyle fiili metal grevinde ortaya koymuştur. Siz, Koç’larla Boydak’ların düzenini korumak istiyorsunuz. O ise fiili metal grevinde Koç’un işletmelerinde, onun ardından Kayseri’de binlerce işçinin kendiliğinden Boydak’a karşı giriştiği grevde kendi mücadelesini vermiştir. Onlarla aynı siyaseti desteklemeyecektir. İşçi sınıfının yolu, Gezi ile başlayan halk isyanının, Kobani serhildanının, fiili metal grevinin yoludur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Wall Street Journal’ın (WSJ) Türkiye’nin F-4 keşif uçağının Suriye hava sahası içinde düşürülmüş olduğunu, kullanılan silahın da füze değil uçaksavar olduğunu adını vermediği ABD yetkililerine dayanarak açıklamasından bu yana on günü aşkın bir süre geçti. Tayyip Erdoğan, hatırlanacağı üzere, gazeteye kaynağını açıklamadığı için “namert” demişti. Bu haberin yalan olduğunda ısrarlıydı. Şimdi, haberin WSJ’da yayınlandığı 30 Haziran’dan bu yana yaşanan olaylara bakalım.

  • Pilotların cesetlerine ulaşıldı. Füzenin vurduğu bir uçakta hiç mümkün olmayacak biçimde, pilotların yumuşak kepleri bile el değmemiş gibiydi.

  • Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay başkanlığı ve MİT, uçakta bir füze darbesine ilişkin bir iz bulunamadığını açıkladı. Demek ki, uçağı düşüren uçaksavar ateşiydi. Bunun menzili de iki buçuk kilometreyi aşmadığına göre, uçak Suriye’nin hava sahasına girmek ne demek, burnuna kadar sokulmuştu!

  • ABD yönetimi veya üst düzey yetkililer WSJ’ı yalanlayacak hiçbir şey söylemedi. Tersine, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’nde Büyükelçi Ricciardone “ister uluslararası hava sahasında, ister Suriye hava sahasında, uçak düşürülmemeliydi” diyerek aslında uçağın Suriye hava sahasında düşürüldüğü bilgisinin daha doğru olduğunu örtülü olarak söylemiş oldu.

  • Hürriyet gazetesi 11 Temmuz Çarşamba günü, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir üst düzey yetkilisiyle görüşmeyi manşetten yayınladı. Yetkili şöyle diyor: “Uçak uluslararası sularda mı, Suriye kara sularında mı vuruldu? Füzeyle mi vuruldu, uçaksavar ateşiyle mi ne fark eder. Sonuçta bizim için müttefiğimizin bir uçağının vurulmuş olması önemli.” Yani, “ben Türkiye’yi böyle seviyorum. Gerisi beni ilgilendirmez.”

Gerçek gazetesi başbakanın “namert” çıkışının hemen arkasından ne demişti? (Bkz. “Nöbetçi Wall Street Journal yorumcusu: Tayyip Erdoğan”, 2 Temmuz, http://www.gercekgazetesi.net/index.php/kar-manet/item/1467-n%C3%B6bet%C3%A7i-wall-street-journal-yorumcusu-tayyip-erdo%C4%9Fan)

  • Birincisi, büyük ABD gazeteleri için “adı açıklanmayan devlet yetkilisine göre” haber yazmak, her gün yapılan bir şeydir. WSJ’ı kaynağını açıklamaya zorlamak saçmadır.

  • İkincisi, dolayısıyla, Erdoğan’ın siteminin asıl muhatabı ABD devletidir. Nitekim, WSJ’a cevap vermem diyerek hava atan, ama “Biz bir çağrı yaptık. Herkes elindeki veriyi tartışabilir dedik.” cümlelerini de araya sıkıştıran Sıfır Ahmet Paşa, namı diger Ahmet Davutoğlu da herhalde bu çağrısını Wall Street Journal’a yapmış olamayacağına göre, sorunun ABD devletinden kaynaklandığını itiraf etmiştir.

  • Üçüncüsü, ABD, NATO toplantısında Türkiye’nin tezlerinin ardında durduğu halde, ardından bu gerçekleri açıklamıştır, çünkü seçim yılı savaş istemeyen Obama yönetimi, düşman Suriye karşısında dost Türkiye’nin yanında durduktan sonra, ona dönüp bu olayı bir savaş nedeni olarak kullanma demektedir. Tayyip Erdoğan’ın kızgınlığının nedeni, ABD’nin kendisine ofsayt düdüğü çalmış olmasındandır!

ABD Dışişlerinden üst düzey yetkilinin Hürriyet’e verdiği demeç Gerçek’in yorumunu bütünüyle doğrulamıştır. En önemlisi, yetkili, sadece ABD’nin değil, NATO içinde bir dizi başka ülkenin de Suriye’ye askeri müdahaleye karşı olduğunu açık açık belirtiyor: “NATO’da da üyeler Suriye’de askeri bir müdahale yaşanmasını istemiyorlar. NATO Genel Sekreteri’nin açıklamalarında da bunu görebilirsiniz. Sadece ABD değil, başka NATO üyelerinin de bu konuda çok açık bir politika izlediklerini söyleyebilirim. Teker teker ülke ismi vermek istemiyorum. Ama müdahale konusunda çekincesi olanın sadece ABD olmadığını bilmelisiniz.”

Gerçek’in yaptığı tahlilin ardında, bir de (kesin kanıt olmadığı için) dile getirilmemiş bir düşünce vardı: İsrail’in (Suriye rejimine hiç de bayılmamakla birlikte) Tayyip Erdoğan’ı Suriye muhalefetinin ve Sünni Arap dünyasının gözünde kahraman yapacak bir Türk askeri müdahalesinin yanında olmadığı idi bu. Gerçek, Siyonizm yanlısı WSJ’ın bu haberi yayınlamasını öne çıkararak bu konudaki tek delili değerlendirmiş oluyordu. Şimdi Hürriyet’e verilen demeç bu kuşkuyu da doğruluyor. Yetkili uçağın düşmesi vesilesi de dahil olmak üzere Obama ile Erdoğan arasında neden son dönemde hiç telefon konuşması olmadığı sorusuna şöyle cevap veriyor:

“Bizim Suriye’de bir müdahaleyi desteklemediğimiz çok açık. Ama sebep doğrudan bu diyemeyiz. Unutmayın bu sene Amerika’da seçim yılı. Ve seçimlerde konu dış politika olunca, Amerikan seçmeni için tek önemli mesele İsrail’in güvenliği olur. İlişkilerin seyrinde bana kalırsa bunu dikkate almak gerekir.”

ABD devleti konuştu. Şimdi söz Tayyip Erdoğan’da. Haydi bakalım görelim, Hürriyet’e de “kaynağını açıklamazsan namertsin” diye diklenecek mi?

ABD’li yetkili Türkiye’nin uçağın düşmesiyle ilgili olarak takındığı tutumu şu benzetme ile anlatmış: “Türkiye, bu konuda ne kadar çok yüksek sesle konuşursa o kadar inandırıcı olacağını düşündü. Sanırım o yüzden Başbakan’a açıklama yaptırdılar. Bu tıpkı İngilizce bilmeyen birine bağırarak konuşan Amerikalıların durumuna benziyor.” Ne ağır bir benzetme!

Tayyip Erdoğan için işin kötüsü şu ki, İngilizce’yi artık hemen hemen herkes biraz anlıyor. Oysa Tayyip Erdoğan ofsaytta kaldığı için ABD hükümetine Türkçe bağırıyor! Obama’ya telefon açıp doğrudan ifade etse ya sitemini!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Hürriyet gazetesi köşe yazarı İsmet Berkan Dışişleri Bakanlığı’ndan istihbarat almış. Bakanlık, son dönemde “Yeni Oturma Düzeni” diye anılan protokol değişikliklerine paralel bir hazırlık içinde imiş. Hatırlanacağı gibi, bu sene Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) ilk kez başbakan masanın baş köşesini genelkurmay başkanıyla paylaşmadı. Ardından Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında hükümet bir tarafta, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komutanları öteki tarafta, sanki ilk fırsatta birbirlerinin üstüne atılıp mücadele etmeye hazır iki boksör gibi masanın iki tarafında oturmadılar. Ayrıca generallerin bir bölümü de epey gerilere kaydırıldı. İşte şimdi Dışişleri Bakanlığı, asker-sivil ilişkilerinde ortaya çıkan bu değişikliği, bu iki kurumun, YAŞ’ın ve MGK’nın dışında genelleştirmeye girişmiş.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Burjuvazinin, yönettiği halkı aldatmak için kullandığı bin bir yoldan biri de, ülkenin dünya ulusları içinde önemli, başarılı, güçlü bir yere sahip olduğu konusunda böbürlenip durmaktır. Böylece, halkın “ulusal gururu” okşanacak, her gün ezilen, horlanan, aşağılanan insanlar kendini o ulusa ait olduğu için üstün hissedecektir. Böbürlenecek çok fazla bir şey yok mu? Yalandan kimin başı ağrımış?

Gerçek'i paylaş:
Hürriyet gazetesi beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri