Hrant Dink

Author(s): 

Hrant Dink’in katledilişinin 11. yıldönümünde binlerce insan Agos gazetesinin önünde toplandı. Devrimci İşçi Partililer anmaya “ne mutlu enternasyonalistim diyene”, “katillerden hesabı emekçiler soracak”, “yaşasın işçilerin birliği halkların kardeşliği” yazan dövizlerle katıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Hr

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Cinayetin ardından geçen 10 yıldan sonra her ne kadar tutuklanan ve sanık olarak yargılanan devlet görevlilerinin sayısı artmışsa da devletin bir tutum değişikliği yoktur. Cinayeti üç-beş fanatik gencin üzerine yıkma çabasının yerini cinayeti tek başına cemaatin üstüne yıkma çabası almıştır. Her iki tutum da emniyeti, Genelkurmay'ı, MİT'i, Jandarması'yla boylu boyunca suça bulaşmış devleti aklamaya çalışmak noktasında birleşmektedir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gençlik örgütlerinin "Suruç için adalet, herkes için adalet" kampanyası devam ediyor.

Gençlik örgütleri bugün İstanbul'da Agos gazetesi önünde, Hrant Dink'in katledildiği yerde ve katledildiği saat olan 15:05'te basın açıklaması gerçekleştirdi. Eylemde "Hrant için adalet, Suruç için adalet" pankartı taşındı. Hrant'ın arkadaşları ve gençlik örgütleri "Suruç'un hesabı sorulacak!", "Faşizme inat, kardeşimsin Hrant!" sloganlarını attılar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Hrant Dink’in ölümünden bu yana dokuz senedir süren dava bitmek bilmiyor. Ogün Samast, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in tutuklanmasıyla “işte katilleri yakaladık” edasıyla konunun üstü kapatılmaya çalışılsa da katliamın esas failleri bugüne kadar “bulunamadı”.

Cinayetin işleneceğinden haberdar olup da cinayeti engellemeyen kamu görevlileri hakkındaki iddianame ancak 2015 yılının Aralık ayında tamamlanabildi. Devletle bağlantılı örgütlü bir suç şebekesine dair güçlü bulgular var. Daha önce cinayetin işlendiği saatte olay yerinde jandarma istihbarata ait telefonlardan sinyal geldiği tespit edilmişti. Konu ile ilgili savcılığa ifade veren Ogün Samast’ın Yasin Hayal’i arayarak takip edildiğini söylemesi üzerine, Yasin Hayal’in “korkma onlar bizden” şeklinde cevap vermesi dikkat çekici! Ogün Samast bu görüntülerde kendisini takip eden üç kişiyi de teşhis etmişti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Katledilişinin 9.yılında Hrant Dink vurulduğu yerde, Agos gazetesinin önünde anıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

19 Ocak 2007 tarihinde Agos Gazetesi önünde Ogün Samast adlı tetikçi tarafından katledilen Ermeni yazar ve gazeteci Hrant Dink ölümünün 9

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Hrant ve Aylan, AKP iktidarının gözü dönmüş hırsının kurbanıdır. Halklar arasında kin tohumları eken politikaların kurbanıdır. Ortak yanları budur. Bir de yüz üstü, boylu boyunca uzanmış yatan görüntüleridir. Yüreği olan bu görüntüleri yaşadıkça unutmaz!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

1962 yılında Gedikpaşa Ermeni Kilisesi Vakfı tarafından arazisi alınan ve yetim Ermeni çocuklarının da emeği

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

On April 24, 1915, hundreds of Armenian intellectuals, politicians and community leaders were rounded in Istanbul (or Constantinople as it was then called in the West) by the Ottoman state, to be subsequently sent to exile from which most never returned. This was the signal that set off a chain of events that ended in a tragedy the like of which has rarely been witnessed in the annals of modern history. The Armenians, who had been living in the eastern part of the Anatolian plateau from time immemorial, were forcibly deported from their homes in almost every city in what is now Turkey, ostensibly to their destination Dar ez Zor in the Syrian desert. Up to a million and a half died in the process. Women were abducted, raped and killed. Young children were sent to orphanages and forcibly Islamized. All the property belonging to Armenians, houses and gardens, farms and orchards, cattle and sheep, workshops and tools, trade houses and factories were seized by the state or simply grasped by the Turkish ruling strata. Churches were made into warehouses or left to rust and community hospitals and schools were taken away.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Hrant Dink beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri