halkların kardeşliği

Author(s): 

Kilis başta olmak üzere ciddi bir askeri yığınak söz konusu. Ayrıca Afrin’in doğusunda yer alan Fırat Kalkanı bölgesinde de ÖSO güçleri ciddi şekilde böyle bir askeri operasyonda kullanılmak üzere hazır tutuluyor. Operasyonun adı bile basına sızdırılmış durumda: “Fırat’ın Kılıcı”. “Kalkan”dan sonra “Kılıç”!

Gerçek'i paylaş:

Yasaklanmış meydanlarda ve baskı altında kutlandığı müddetçe Türkiye'nin tüm işçi, emekçi ve ezilenleri için bu bayramın adı Newroz olmaya devam edecektir. Newroz ve Nevruz, Türk ve Kürt eşit olduğunda birbirine kavuşacaktır. Devlet merasimlerinin yerini, eşit ve özgür halkların birlik ve kardeşlik şöleni aldığında Newroz ve Nevruz tüm halkların ortak bayramı olacaktır!

Gerçek'i paylaş:

Suriye'de, DAİŞ'in elinde tuttuğu Rakka ve Mınbiç'e yönelik askeri operasyonlarda, hâkim gücünü PYD/YPG'nin oluşturduğu Suriye

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tayyip Erdoğan’ın “yerli ve milli” projesinde en önemli ideolojik mücadele alanlarından biri tarih. Erdoğan ve memurları tarihi yeniden yazarak onu geleceğe yükselen bir merdiven olarak kullanmak istiyorlar. Kendi geleceklerine. Erdoğan’ın tartışmasız lider ya da kendi kullandıkları adla “Reis” olacağı, Osmanlı bakiyesi bütün ülkelerden ve topluluklardan başlamak üzere Sünni İslam dünyasının Türk’ün hâkimiyetinde yeniden birleştirileceği bir dünya. (Dahası da var da yerimiz yetmez! İleride ele alacağız.)

Gerçek'i paylaş:

Newroz alanlarında yükselttiğimiz şiarımızı ısrarla yineliyoruz: "Kürtlerle Barış, ABD'yle, AKP'yle, sermayeyle, emperyalizmle, faşizmle, Siyonizmle savaş!" Çünkü şunu biliyoruz: Halkların düşmanı olan bu gerici güçleri yenmeden topraklarımıza barışı ve özgürlüğü getiremeyeceğiz! Türkiye'nin Suriyeleşmesini kardeş emekçi halkların Newrozlaşmasıyla durduracağız!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

17 Mart Pazar günü, İzmir'in Buca ilçesinde bulunan Hipodrom alanında gerçekleştirilen Newroz etkinliği on binlerin katılımıyla coşkuyla geçti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bu yıl Newroz Ankara'da geçen yıllara oranla daha coşkuluydu.  17 Mart Pazar günü saat 11.00'de Toros Sokak'ta toplanmaya başlayan kitle örgütleri yine aynı yerden yürüyüşe başladı. Yürüyüş boyunca özgürlük, eşitlik, barış ve çözümü dile getiren sloganlar Ankara soğuğunun içini ısıtır haldeydi. Bir saat kadar süren yürüyüşün sonucunda eylem alanı olan Kolej Meydanı’nda kürsü kurulmuş ve eylem alanında “Öcalan'a özgürlük, Kürtlere statü”, “siyasi tutsaklara özgürlük”, “barış ve özgürlük” pankartları görülüyordu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul’da Newroz kutlamaları 17 Şubat Pazar günü Kazlıçeşme Meydanı’nda yapıldı. Sabah saatlerinden itibaren Kazlıçeşme meydanına gelen halk saatler içinde yüzbinlere ulaştı ve Kazlıçeşme Meydanı’nı doldurdu. Devrimci İşçi Partisi de “Barışa ve siyasi çözüme evet! Tasfiyeye, başkanlık sistemine, ekonomik anayasaya, petrol kavgasına hayır!” yazılı pankartla Newroz kutlamalarındaki yerini aldı.

Gerçek'i paylaş:

İşçi ve emekçiler, barışı ve siyasi çözümü ne MİT’in, ne AKP hükümetinin ve Erdoğan’ın ne de sermayenin temsilcilerinin iradesine bırakamaz. İşçi sınıfının çıkarlarını yansıtan bir barış Kürtlere özgür bir statü, Türk ve Kürdün tam eşitliğini; Türk ve Kürdün diğer halklara karşı değil Türk, Kürt ve tüm halkların emperyalizme karşı birliği ve kardeşliğini içerir. Tasfiyeye, başkanlık sistemine, ekonomik anayasaya, petrol kavgasına ve yeni savaşlara karşıdır!

<--break->

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Aralarında KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan, KESK eski Kadın Sekreteri Songül Morsümbül, SES Merkez Kadın Sekreteri Bedriye Yorgun ve Tüm Bel Sen Merkez Kadın Sekreteri Güler Elveren’in de bulunduğu toplam 15 KESK üye ve yöneticisinin KCK operasyonu kapsamasında gözaltına alınması Taksim’de protesto edildi.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

halkların kardeşliği beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri