göçmenler

Author(s): 

Almanya’da yapılan seçimlerde Merkel’in Hıristiyan Demokrat Partisi (CDU) %33 oyla birinci parti olurken Schröder’in sosyal demokratları (SPD) %20,5 ile ikinci sırayı aldı. Ancak her iki parti de ciddi şekilde oy kaybetti. Seçimin en çarpıcı sonucu ise faşist eğilimli AfD’nin oylarını 7,9 puan arttırarak %12,6’ya çıkarması ve üçüncü parti haline gelmesi oldu. İslamcı ve iktidar taraftarı medya sanki Erdoğan seçime girmişçesine Merkel’in 8,5 puan, Schröder’in ise 5,2 oy kaybetmesini bir zafer edasıyla propaganda ettiler. “Türk düşmanlığı pahalıya patladı” türünden manşetler attılar.

Oysa bu partiler oy kaybederken oylarını arttıran parti Türk, Müslüman ve genel olarak göçmen karşıtlığında söz konusu partileri geride bırakan AfD oldu. Bu olumsuz gelişmenin ceremesini hariçten gazel okuyan Erdoğan ve yandaşlarından çok, Almanya’da yaşayan Türklerin çekeceği açık.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Şunu açıkça görmeliyiz ki Erdoğan ve AKP, Suriyeliler'e vatandaşlık açıklamasını yaparak bir anda ülke gündemini değiştirmiş, iktidarın çöken ve çürüyen iç-dış politikası dolayısıyla oluşan haklı tepkinin bir anda Suriyeli göçmenlere yönelmesine sebep olmuştur. Bu oyuna gelmeyelim. Vaziyetin esas sorumlusu olan Erdoğan ve AKP iktidarından hesap soralım. Sömürüye ve patronlara karşı birlikte mücadele edelim. Suriye'yi bu hale getiren, yangını çıkarıp üstüne benzin döken emperyalizme karşı çıkalım.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Rosa Luxemburg Vakfı, Karl Polanyi Küresel Toplumsal Çalışmalar Merkezi ve Eszmélet dergisinin 26-27 Şubat tarihlerinde Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlediği “Krizler ve mağdurları: Mülteciler, Göçmenler ve Mülteci Karşıtı Söylemler” başlıklı konferans, Avrupa’nın pek çok ülkesinden ilerici ve sosyalist aydınları bir araya getirdi. Avrupa emperyalizminin çıkmasında dolaylı veya doğrudan sorumluluk taşıdığı Afganistan, Irak, Libya ve Suriye’deki savaşlardan kaçan mültecileri kabul etmemek için her şeyi yaptığı, Avrupa’da öteden beri önemli bir sorun olan ırkçılık ve yabancı düşmanlığının mülteci akınlarının ertesinde iyice yükseldiği bir dönemde toplanan konferansta mülteci krizinin güncel durumuna ve ilerici yoldan çözümüne ilişkin bakış açıları tartışıldı.

Gerçek'i paylaş:
göçmenler beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri