göçmen

Author(s): 

Yaşamlarını sürdüremez hale geldikleri topraklarından kendilerinden çalınanlarla zenginleşen topraklara göç ederken öldüler. Onları emperyalist kapitalizm katletti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Trybuna, 11-13 Mart günlerinde Polonya’nın Wroclaw kentinde düzenlenen ve Devrimci İşçi Partisi’nin de katıldığı Orta ve Doğu Avrupa Sosyal Forumu konusunda 14 Mart’ta bir haber-analiz yazısı yayınlamıştır. Burada yazıyı okuyucularımızın Wroclaw Forumu’nun başkalarınca nasıl algılandığını görebilmeleri amacıyla yayınlıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye'deki Suriyeli göçmen varlığı, doğrudan işçi sınıfının yaşamını etkiliyor. En başta da Suriyelilerin ucuz işgücü olarak emek piyasasına girerek, işsizliği arttırması ve ücretlerin aşağı doğru inmesine sebep olduğu için. Bu olgu, başta Gaziantep, Kilis, ve Şanlıurfa olmak üzere Suriyelilerin yoğun bulunduğu pek çok ilde işçi ve emekçilerde büyük rahatsızlık uyandırıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Suriye başta olmak üzere çeşitli ülkelerden akın akın Avrupa’ya yol alan göçmenler, son haftalarda Avrupa ülkelerinin bir numaralı gündem

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Dünya çapında yaşadığı derin ekonomik krizde sıkışan uluslararası sermaye, her daim attığı kanlı savaş çığlıklarıyla kâr açlığını doyurmak, halkları dinsel, mezhepsel, etnik kışkırtmalarla birbirine kırdırmak için elinden geleni yapıyor. Bu barbarlık tarihinin bir noktasında, 6 Eylül 2012’de, Suriyeli, Filistinli ve Iraklı göçmenleri Türkiye’den Yunanistan’a taşıyan bir teknenin batması sonucu 61 kişi hayatını kaybetti. Mahşerin dört atlısı olan hastalık, savaş, açlık ve ölümden kaçarken yaşamları, adalar denizi Ege’de son bulan bu insanların katili, ne tek başına ülkelerindeki trajedi ne de sadece insan tacirleri. Bu oyunun senaryosunu emperyalist kapitalizm ve onun aktörleri yazıyor.

Gerçek'i paylaş:
göçmen beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri