Gezi isyanı

Author(s): 

Sosyalistler HDP’ye iltihak ederken sola dair ne varsa kapıda bırakmış durumdalar. “Sosyalist” HDP adayları ekonomide “Türkiye’nin uluslararası alanda güven vermemesi”nden şikâyet etmeye başlarken kriz karşısında izlenecek politikalar bağlamında sermayeyi ve özel mülkiyeti tehdit eden hiçbir söz söylenmiyor. Emperyalizm, NATO, İncirlik ve diğer üsler bir anda ülke gündeminden çıkmış gibi… Yeni bir sol duruş isteyenlerin, HDP’ye iltihak etmeyenleri en köhne sol liberal argümanlarla eleştireceğine, sermaye ve emperyalizm karşıtı politikaları gündeme taşımaları gerekmez mi?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

O favelalar ki, 2013’te, bizim Gezi ile başlayan halk isyanımız yaşanırken "artık burası Türkiye" şiarıyla 10 Haziran’da ayağa kalkmış, ülkenin 600 kentinde gösterilerle sosyal ve ekonomik adalet talep etmişti. En önemli taleplerinden biri de 2014’te Dünya Futbol Kupası ve 2016’da Olimpiyatlar Brezilya’da düzenleneceği için, onlara harcanan paranın yoksul halka harcanmasıydı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Emniyet müdürü sendika yöneticilerine Gezi ve Artvin Cerattepe olaylarının yaşanmasını istemediğini söyleyerek sendikayı ve Zonguldak işçi sınıfını tehdit etmiştir. Onu bu toplantıya çağıran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve bakan Berat Albayrak Zonguldak işçi sınıfına silah göstermiş olmaktadır. Karadon madencilerinin gazetecilere saldırması esnasında sıradan bir sivil polisin silah çekmesi bunun yanında hiçbir şey değildir!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Koç ailesinden kendisine hayran olan solculara tekzip geldi! Mustafa Koç’un ölümü vesilesiyle birtakım “solcu” çevrelerin, aileyi baskıcı Erdoğan/AKP iktidarına karşı direnişin bir sembolü hâline getirmiş olduğu hatırlardadır. Ah, Gezi’de Divan Oteli nasıl da bir sığınak rolü görüyordu! Ah Mustafa Koç Erdoğan’ın karşısında nasıl da başını dik tutmayı bilmişti!

Gerçek'i paylaş:

Bu seçimde hukuk karşısında burjuva eşitliği de ayaklar altında çiğnenmiştir. Bu seçim değil oylamadır! 7 Haziran’da AKP tek başına iktidar olacak çoğunluğu elde edememişti. Buna rağmen yetki gaspıyla tek başına iktidarlarını sürdürdüler. Şimdi ise genel seçim sonuçlarını arkalarına alarak tek başına iktidar olacaklar. Bu açıdan değişen bir şey yoktur. Ancak muhalefet cephesinde çok şey değişmelidir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Erdoğan’ın kendi siyasi hareketine bağlı ya da müttefik sokak güçleri örgütlemeye girişmesi, kelimenin en dar anlamıyla devletin dışında bir karşı devrim gücü örgütlemesi anlamına gelir. Öyleyse, Erdoğan ve/veya AKP sıradan bir gerici güç olmaktan öteye geçiyor, açık ve aktif karşı devrimci bir güç haline gelmiş bulunuyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Her kim ki, özel harekâtçıların işçileri yere yatırarak yaptıkları işkenceyi ya da kadın PKK militanının ölü bedeninin teşhir edilmesini münferit olaylar olarak görür, gerçeğin gizlenmesine ortak oluyor demektir. Şu anda devlet, ABD, İngiltere, İsrail ne yapıyorsa aynısını yapmaya çalışıyor. Uyguladığı terörle halk üzerinde korku yaratarak, halkı yıldırmaya çalışıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bugün Sivas Madımak Otel’de, çoğu Alevi 35 canın gözü dönmüş kitlelerce yakılarak katledilmesinin 22. yıldönümü. DAİŞ gibi mezhepçi katiller sürüsü örgütleri ağırlayan, besleyen, sağlık hizmetlerini eksik etmeyen, sınırları onlar için kevgire çeviren, Suudi Arabistan ve Katar’ın onlara yardımlarının aktarma kayışı görevini üstlenen bir hükümetin yönettiği bir Türkiye’de bu büyük katliam daha da özel bir anlam taşıyor. Ama Alevilerin eli armut toplamıyor!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bu toplum kaynıyor. Daha 2013’te Gezi isyanı yaşadık. Ondan bir yıl sonra, 2014’te bir serhildan yaşadık. Şimdi 2015’te metal işçilerinin fiili grev yaptığını, taleplerini önemli ölçüde elde ettiğini görüyoruz. İşçiler, emekçiler, ezilenler, kaderimizi ne hükümetin, ne meclisin, ne düzen partilerinin manevralarına bırakmayalım. Talep edelim. Mücadelemizle bu talepleri güçlendirelim.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gül daha sonra ne yaptı? “Ben aşağıya insem” diye baktığı yükseklikten, yani devletin zirvesinden Mehmet’in, Abdullah’ın, Ethem’in, Ali İsmail’in, Medeni’nin, Berkin’in, Ahmet’in ölümünü seyretti!

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Gezi isyanı beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri