genelkurmay

Author(s): 

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın yeni açıklanan kabinede Savunma Bakanı olması basının önemli bir kısmında sürpriz olarak nitelendirildi. Bazıları ise son günlerde edindikleri kulis bilgileriyle bu olasılığa işaret etmişlerdi. Gerçek gazetesiolarak biz çok daha önce 24 Nisan günü “Erdoğan, Türkiye’yi generallerle mi yönetecek?” başlıklı yazıda (https://gercekgazetesi.net/karsi-manset/erdogan-turkiyeyi-generallerle-m...) bu olasılığa dikkat çekmiştik. Kulis bilgilerine dayanarak değil Türkiye’nin gözleri önünde gerçekleşen olayları görerek ve analiz ederek bu sonuca varmıştık. Meclis’te 23 Nisan özel oturumuna İyi Parti grubu adına Nuri Okutan kürsüye çıktığında önce MHP lideri Bahçeli sonra AKP Genel Başkanı Erdoğanmeclisi terk etmiş, ardından da Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları da onları takip etmişti. Bu hareketle birlikte komutanlar doğrudan siyasi bir tutum alıyordu ve biz bunu Genelkurmay’ın muhalefete muhtırası olarak tanımlamıştık.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

15 Temmuz’un ardından yapılacak ve darbe girişiminin gölgesinde gerçekleşecek olan ilk YAŞ (Yüksek Askeri Şura) toplantısının teamüllere uygun olarak Ağustos başında yapılması bekleniyor. YAŞ toplantısında TSK’nın komuta kademesindeki terfiler, emeklilikler ve muhtemel ihraçlar masaya yatırılacak. YAŞ toplantısında tasfiye edileceklerini öğrenen Fethullahçı subayların 15 Temmuz darbe girişiminde etkin olduğu üzerine çokça konuşulmuş bir senaryo oldu. 15 Temmuz’un ardından darbe girişimi bastırılmış olsa da TSK’nın üst kademelerinin bu girişim sırasında yaptıkları, darbecilerle ne tür ilişkiler içinde oldukları, neden darbe girişimini öğrendikten sonra sivil iktidarı haberdar etmedikleri bir türlü açıklığa kavuşmadı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Hürriyet'te Hande Fırat'ın kaleme aldığı ve "karargâh rahatsız" başlığı ile yayınlanan yazı Türkiye'de burjuvazinin saflarındaki fay hatlarının ne kadar aktif olduğunu bir kez daha gösterdi. Yaşanan ufak çaplı depremin sonunda Hürriyet gazetesi düşük perdeden "maksadını aşan bir başlık olmuştur" açıklaması yapıp genel yayın yönetmeni Sedat Ergin'i görevden aldı. Yazı yazıldığı sıralarda ise Hande Fırat'ın istifa ettiği haberleri basına yansıdı. Bu süre içinde Hulusi Akar ise ardı ardına önce başbakan sonra da cumhurbaşkanı ile birer görüşme yaptı. Bu görüşmelerde ne konuşulduğu henüz net olarak dışarı yansımış değil. Görüntüde tüm bu sarsıntının ihalesi Doğan Grubu'na ve Hürriyet gazetesine çıkarılmış görünüyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Erdoğan ve AKP iktidarı 15 Temmuz’dan sonra tehlikenin geçmediği, cemaatin tortularının kaldığı yönünde açıklamalar yapıyor. Ağustos başında hâlâ kışla kapılarının iş makineleri ve polislerce kapatılmasını, halkın alanları terk etmemeye çağrılmasını bu tehlikeye dayandırıyorlar. Doğrusu, ordu içinde ciddi şekilde kadrolaşmış, komuta kademesinden çok sayıda üst düzey subayı yanına çekebilmiş bir yapının, unsurlarının büyük çoğunluğunun gözaltına alınıp tutuklandığı bir noktada yeniden darbe girişimine kalkışabilmesi pek mümkün değil. Peki, neden kışla nizamiyeleri barikatlarla kapalı tutuluyor? Neden AKP OHAL kararnameleriyle ordunun yapısını değiştirmekte bu kadar acele ediyor?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Burada bir bit yeniği vardır ve bu bit yeniği, darbe girişiminin doğasının hâlâ halktan gizlenmekte olduğunu gösteriyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Büyük bir siyasi olayın doğasını kavramanın, o olaydan dersler çıkarmanın, o olay karşısında siyasi olarak doğru yanıtlar geliştirmenin ö

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tayyip Erdoğan’ın kurmaya çalıştığı yeni hâkimiyet sisteminin zaafları her geçen gün açığa çıkıyor. Medya üzerinde (Koza-İpek, Zaman, Cumhuriyet vb.), yargı üzerinde (Can Dündar-Erdem Gül ve Barış İçin Akademisyenler olayları vb.), Batıcı-laik ve cemaatçi sermaye üzerinde (Aydın Doğan ve Ersin Özince’nin akaryakıt kaçakçılığı, Boydak’lara baskın vb.) ve en önemlisi Kürt halkı üzerinde uygulanan baskılar, bazılarına Erdoğan’ın ve iç kabinesinin adım adım, planlı bir biçimde bir istibdat rejimine doğru yürümekte olduğunu düşündürüyor. Oysa bunların tam karşısında, Erdoğan’ın zayıf ve yalıtılmış durumda olduğunu gösteren sayısız gösterge de her gün gözlerimizin önüne seriliyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bir rezil olma durumu yaşanıyor. Hani kendi içimizde alıştık da ele güne, bütün dünyaya rezil olma durumu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Hükümet suçüstü yakalanmıştır! İki gün boyunca kesin kanıtlarla konuşmuş gibi yaptı hükümet. Sadece Türkiye halkına değil, dünyaya da eylemcinin kim olduğu, mensup olduğu örgütün hangi örgüt olduğu konusunda en ufak bir kuşku yokmuş gibi davrandı. Şimdi ortaya bambaşka bir bilgi çıkmış bulunuyor! Bu bilgi daha önceki her şeyi yalan hâline getiriyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Görüldüğü gibi; 4 yıla yakın bir “delil karartma” sonucunda bile ortaya çıkan gerçek TSK yetkililerinin, Roboskililerin “kaçakçı olduğunu”, “terörsit olmadıklarını” çok iyi bildikleri ve yüzbaşıdan tümgenerale kadar her kademedeki askerin defalarca uyarmasına rağmen bu korkunç bombardımanı gerçekleştirdikleri saklanamayacak ölçüde, açıkça ortaya çıkmıştır.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

genelkurmay beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri