Genel Seçim

Author(s): 

21 Aralık günü, İspanya’da bulunan özerk Katalonya’nın genel seçimleri bağımsızlık referandumu ile başlayan krizin ortasında gerçekleşti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bursa birden bire Türkiye’nin başkenti oldu! Metal işçisi bir nehrin kolları gibi ayrı ayrı akıp sarı sendika Türk Metal’e birlikte vurdu. Renault’dan Tofaş’a, Mako’dan Coşkunöz’e, Valeo’dan Ototrim’e bir sel gibi yayılıyor hareket. Yıllardır Türk Metal’in, kendisinin değil patronların çıkarlarını savunduğunu kavramış olan dev fabrikaların güçlü işçi taburları, tepelerinde patronlarla sendika ağaları arasında kurulmuş olan bu düzeni çatır çatır yıkıyorlar. Bütün Türkiye işçi sınıfı onlara bakıyor. İşçi sınıfı mücadele sahnesine ilk ama devasa adımını nihayet atıyor!

Gerçek'i paylaş:

7 Haziran’da yapılacak genel seçimlere giderken AKP’nin düşüşte olduğu gözle görülür bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Pek çok kamuoyu araştırmasında AKP’nin oyları yüzde 40’ın bile altında gözüküyor. Ancak illa tek tek bu araştırmaları izlemek gerekmez. AKP’nin düşüşünü görmek isteyenin Erdoğan’ın çırpınışlarına bakmasını tavsiye ederiz. Erdoğan önce teşekkür turu adı altında Türkiye çapında apaçık seçim mitingleri yapmaya başlamıştı. Bu mitinglerde başkanlık sistemini savunuyor, halktan 400 milletvekili istiyordu. Sonra herhalde kamuoyu araştırmalarında oyların düştüğünü gördü ki bu hamlesinden vazgeçti ve teşekkür turunun iptal edildiği açıklandı. Ancak ya Erdoğan susmayı içine sindiremedi ya da oyların daha da düştüğünü öğrendi ki bu sefer de açılış, ziyaret adı altında fiili seçim mitingleri yapmaya başladı. Tabii 400 milletvekili hedefi çoktan 330’a düşürülmüştü bile. Her fırsatta muhalefete verip veriştiriyor. Bir milliyetçilik kartını oynuyor bir din sömürüsü kartını. Şiir okuyor, şarkı söylüyor, bağırıyor, çağırıyor, yine de kâr etmiyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kürt halkıdır ki yıllarca her türlü jandarma, polis baskısına karşı HEP'e, DEP'e, HADEP’e, DEHAP'a, DTP'ye, BDP'ye ve bugün de HDP'ye oy vermektedir. Ağrı'da da silahlarla baskı yapanın devlet olduğu çatışmayı engellemek üzere bölgeye giden silahsız bir HDP'linin Cezmi Budak'ın katledilmesinden bellidir.

Gerçek'i paylaş:
Genel Seçim beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri