Gebze

Author(s): 

Patron örgütü MESS’in metal işçilerinin kazanılmış haklarına göz dikmesi, sefalet ücreti dayatması ve 3 yıllık toplu sözleşme önermesi üz

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Metal işçileri, sekiz gün önce Bakanlar Kurulu kararıyla grevi yasaklanan Şişecam işçileri için destek eylemleri yapmaya devam ediyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

(Bu yazı yayınlandıktan hemen sonra Kristal-İş'in grevi bakanlar kurulu kararıyla yasaklanmıştır!) 24 Mayıs Çarşamba günü başlayacak grev, 11 işyerini kapsayacak. Grev, başta Lüleburgaz olmak üzere, Gebze, Bursa-Yenişehir, Mersin ve Eskişehir’deki fabrikalarla birlikte 5.500 işçiyi kapsıyor. Şişecam’a bağlı fabrikaların ardı ardına kapatılması ve kapatılmayan fabrikaların da taşerona devredilmeye çalışılması sebebiyle bu toplu sözleşme geçmiş zamanlara nazaran daha büyük önem taşıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tamamen haksız ve gayri meşru olan grev yasağına karşı işçilerin nasıl bir tepki vereceği sorusu yanıtını gün içinde bulmadı ve görünen o ki zaman içinde bulacak. İlk adım olarak haftasonu mesai yapılmayacak. Pazartesi ise yol haritasının belirlenmesi söz konusu. Ancak metal işçilerinin yakından bildiği bir atasözü bu durumda son derece geçerli olduğu da bir gerçek: "demir tavındayken dövülür!" Sıcağı sıcağına haksız bir baskıya fiili grevi sürdürerek, eylem kararlılığını yükselterek cevap verilmediği takdirde, araya zaman girmesiyle etkili bir direnişin örgütlenmesi giderek zorlaşacaktır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Fabrikalardan Haberler Köşesinde, metal sektöründe çalışan işçi arkadaşlarımızın fabrikadaki deneyim ve mücadelelerini aktarmaya devam ediyoruz.
Okuyacağınız yazılar Gerçek Gazetesinin Ağustos 2016 tarihli 82. sayısında yayınlanmıştır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Avon’un Gebze Organize Sanayi Bölgesindeki deposunda sendikalaştıkları için işten çıkarılan kadınlar, direnişlerinin 19.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Avon deposunda çalışan işçiler Depo, Antrepo, Gemi Yapımı, Deniz Taşımacılığı Sendikası’na (DGD-Sen) üye oldukları için işten atıldı. İşten atılan 8 kadın işçi depo önünde basın açıklaması gerçekleştirerek direnişe başladı. İşçiler, talepleri kabul edilene kadar fabrika önündeki direnişlerini kararlılıkla sürdürecekler.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi’nin “Fabrikalar bankalar devletin, devlet işçinin!” şiarıyla başlattığı kampanya devam ediyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi’nin “Fabrikalar, bankalar devletin, devlet işçinin!” sloganıyla başlatmış olduğu kampanya devam ediyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'nın (BMİS) Gebze Şubesi 13.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Gebze beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri