Front National

Author(s): 

Fransa halkının üçte birinden fazlası bütünüyle gerici, ırkçı, faşizmin bekleme odasında olan bir partinin cumhurbaşkanı adayına oy verdi! Çıplak gerçek budur. Tehdit şimdilik savuşturulmuştur. Ama tehlike her zamankinden büyüktür!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine haftalar kalmışken, Fransız işçileri arasında MEDEF’in (Fransız TÜSİAD’ı) adayı olarak anılan Emmanuel Macron, anketlerde ilk kez ön-faşist Front National (Ulusal Cephe, FN) partisinin adayı Marine Le Pen’in önüne geçti. Bu gelişme ana akım burjuva medyada büyük bir sevinç yarattı. Hollanda’da, Türkiye ile yaşanan krizden de istifade eden liberal hükümetin seçimlerden Geert Wilders’in ön-faşist Özgürlük Partisi’nin önünde birinci parti olarak çıkmasının ardından, bu anket sonuçlarıyla (zaten kendi içinde de sorunlu bir ifade olan) “popülist dalga”nın geri çekilmeye başladığı yazılıp çizilir oldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Paris’in ardından özellikle Rennes ve Toulouse gibi, iş yasası karşıtı hareketin güçlü olduğu şehirlerde önemli bir başarı yakalayan “NuitDebout” 9 Nisan itibariyle Fransa’da 60’tan fazla şehre, dahası Belçika, İspanya ve hatta Almanya’ya sıçramış vaziyette.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tarihin ağırlığından kaçmak mümkün değil. İspanya’da 2011’de bütün büyük kentlerin ana meydanlarını haftalarca işgale eden Indignados (Öfkeliler) hareketinin ürünü olarak doğan Podemos’un lideri Pablo Iglesias, sağ-sol ayrımını anlamlı bulmadığını, burjuvazinin kendilerini “aşırı sol” olarak göstermeye çalıştığını sık sık söylemişti. Ama seçim gecesi, 2014 başında sıfırdan kurulmuş bir partinin sadece iki yıl içinde genel seçimlerde yüzde 21 oy alarak muazzam bir başarı kazanmasının coşkusu içinde, yanında hareketin başka önde gelenleriyle birlikte sevincini partililerle paylaşırken, önce elindeki kâğıttan resmi açıklamayı okudu. Sonra, dramatik bir hareketle kâğıdı fırlattı ve Şili’nin efsanevi sosyalist başkanı Salvador Allende’ye dokunaklı bir selam yolladı. İşte size sol! Iglesias iki yıl boyunca sağ-sol ayrımını yadsıdıktan sonra nihayet Podemos’un nerede durduğunu itiraf etmiş oldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kimse kendini aldatmasın! İki turun sonucunda seçimden en büyük kazançla çıkan faşizmin Fransa temsilcisi FN’dir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Fransa’da bölge seçimlerinde Gerçek gazetesinin proto-faşist (ön-faşist) olarak nitelediği ırkçı Front National (FN-Ulusal Cephe) dehşet verici bir zafer kazandı. Avrupa’nın iki ana gücünden biri olan Fransa (öteki elbette Almanya) yükselen bir faşizm tehlikesiyle karşı karşıya. Fransızların çok övündükleri üç renkli (tricolore) bayrak yakında toptan gericiliğin bayrağı olacak, DAİŞ’in kara bayrağı ile rekabet edecek gibi görünüyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

II.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Faşizm Avrupa’da başını kaldırıyor. Solun da “sosyal ve demokratik Avrupa” gibi safsatalarla uğraşmak yerine radikal bir sınıf mücadelesini örgütlemesi ve faşizmle işçi sınıfının tarihi yöntemleriyle mücadeleye girişmesi elzem.

Gerçek'i paylaş:
Front National beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri