ekonomi

Author(s): 

Başta televizyon kanalları olmak üzere büyük medya kuruluşları ve resmi haber kaynakları son dönemde sadece seçim üzerine konuşuyorlar. Kim kimle ittifak yapmış, kim kime ne demiş… Patron partileri birbirlerine karşı kin ve nefretle hakaret etmekten başka bir şey yapmıyorlar. Ülkemizin sorunları çok ama gerçek sorunlar hiç konuşulmuyor. İşçi ve emekçilerin sorunları gündem dahi olmuyor. Hayat şartları daha da ağırlaşmaya başladı. Dolar almış başını gitmiş, enflasyon yükseldi, mazota zam geldi. Her şey ateş pahası her güne yeni bir zamla uyanıyoruz. Ekonomi tıkırında gitmiyor. İşçi ve emekçi gırtlağına kadar borçlu, karın tokluğuna çalışıyoruz. Aldığımız ücretler yetmiyor. Sosyal hayatımız yok, ailemizle bile zaman geçiremiyoruz. Borçlarımızı ödemek için ek işte çalışanların sayısı oldukça fazla. Emekliler de geçinemiyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

2017 yılında ekonomik büyümenin yüzde 7,2 olduğu tahmin ediliyor. Bu rakam 2016 yılının yüzde 3,2’lik oranına göre hayli yüksek. Ancak bu büyümenin nereden kaynaklandığını tespit etmeli ve bizleri daha fazla büyümenin mi yoksa tam tersine krizlerin mi beklediğini görmeye çalışmalıyız.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Ekonomi baş aşağı gidişini sürdürüyor. AKP’nin hamaseti halkı cambaza baktırıyor, sermaye ise vatandaşı soymakla meşgul. Ya sermayenin kârlarını korumak uğruna tüm ülkenin uçuruma sürüklenmesi ya da Devrimci İşçi Partisi’nin dediği gibi fabrikaların ve bankaların devletin, devletin de işçinin olması... Türkiye giderek bu iki seçenekten başka bir alternatifin olmadığı çalkantılı bir sürece doğru ilerliyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Aynı rakamlara işçinin gözünden bakınca başka iktidarın gözünden bakınca başka sonuçlara varıyoruz. Belli ki yandaşların söylediği gibi ekonomi uçuşa falan geçmedi, olsa olsa TÜİK tarafından uçurulan rakamlar söz konusu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İşçiler ve emekçiler farklı partilere oy verdiler. Ama hepsini aynı gelecek bekliyor ve bu gelecek pek de aydınlık gözükmüyor. Geleceği kristal küreye bakarak değil ekonomik verilere ve siyasal gelişmelere bakarak söylüyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Dünya ekonomisi, Lehman Brothers’ın çöküşünün yedinci yıldönümünü daha anlamlı biçimde karşılayamazdı

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

2013 yılı enflasyon rakamları açıklandı ve Tüketici Fiyatları Endeksi’ne göre enflasyon yüzde 7,4 oldu. AKP hükümetinin 2013 için resmi enflasyon hedefi yüzde 5,3’tü. Sene içinde bu hedef yüzde 6,8 olarak düzeltilmişti. Yıl sonunda gerçekleşen enflasyonun bu iki rakamı da geçerek yüzde 7,4’e ulaşması, ekonomideki bozulmanın ve krize doğru gidişin bir başka habercisi oldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz Hürriyet’e verdiği demeçte yeni bir ekonomi programına ihtiyaç olduğunu söyledi. Patronlar tedirgin.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

 

Üçüncü Büyük Depresyonunson kurbanı Bulgaristan hükümeti oldu. Komşumuz Bulgaristan’da 12 Şubat’ta elektrik fiyatlarındaki artışlara karşı başkent Sofya’da başlayıp diğer şehirlere yayılan protesto eylemlerinden bir hafta sonra hükümet istifa etmek zorunda kaldı. İstifanın ardından da durulmayan ülke, şu anda tam bir siyasi kriz içinde.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

AKP hükümetinin pek övündüğü ekonomik büyüme buharlaşıyor. Yılın üçüncü çeyreğinde (yani Temmuz-Eylül arasında) büyüme oranı yüzde 1,6’ya düştü. Bunun sonucunda ilk dokuz ayın büyümesi de yüzde 2,6 oldu. Böylece 2010 ile 2011’in çok övülen yüzde 9’lardaki büyümesinden sonra, 2012’de ekonomi çakıldı. Bazı aklı evveller buna hâlâ “yumuşak iniş” diyorlar. Sözde ekonomi yönetimi birtakım riskleri önceden görmüş de ekonomiyi kontrollü biçimde “soğutmuş”. Yüzde 9’dan yüzde 1,6’ya düşüşe yumuşak iniş derseniz, çakılma nasıl oluyor?

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

ekonomi beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri