Dilma Roussef

Author(s): 

Latin Amerika’nın devi Brezilya son aylarda büyük bir sarsıntı yaşıyordu. Okurlarımız, Gerçek gazetesinin Mayıs ve Haziran sayılarında yer alan haberlerden İşçi Partisi’nden (PT) başkan seçilmiş olan Dilma Roussef’in, Kongre’nin (parlamentonun) öteki hırsızları tarafından şişirilmiş bir yolsuzluk iddiasıyla azledildiğini, azil sürecinde çok aktif bir rol oynadıktan sonra onun yerine gelen yardımcısı, PMDB adlı bir burjuva partisinden Michel Temer’in hırsızlığının ise daha sonra sızdırılan tapeler aracılığıyla kanıtlandığını hatırlayacaktır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Lula 2002’de iktdara geldiğinden beri ilk kez kişisel olarak yolsuzluk suçlamasıyla karşı karşıya kalmış oldu. Cumhurbaşkanı iken yaptığı bazı ayrıcalıklı işlemler karşılığında iki çok pahalı gayrimenkulün kendisine verilmiş olduğu iddia ediliyor. Bunun üzerine delil karartma/iktidarı aklama rejimi harekete geçti. Dilma, yıllardır köşesinde oturmakta olan Lula’yı kabinesine almaya karar verdi birdenbire! Neden? Çünkü bakanların dokunulmazlığı var. Federal mahkemelerde yargılanamıyorlar. Ancak Anayasa Mahkemesi tarafından yargılanabiliyorlar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bizim sorunumuz, Syriza’ya başlangıçta umut bağlayanlarla değil. Hepimiz yanlış yapabiliriz. Eğer pratik yanıldığımızı gösterdiğinde doğruyu görüyor ve yanlışımızda inat etmiyorsak, bütün mesele gelecekte benzer yanlışları tekrarlamamakta düğümlenir. Bizim sorunumuz, yanlışları ortaya çıktıktan sonra inat edenlerledir. Syriza’nın ihanetini savunmakla gelecekte bu tür ihanetleri kendilerinin de yapabileceğini ortaya koyanlarladır.

Gerçek'i paylaş:
Dilma Roussef beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri