Devlet Bahçeli

Author(s): 

Erdoğan, ısrarlı erken seçim sorularına ısrarla ve defalarca hayır seçimler zamanında yapılacak diye cevap vermişti. Ancak ne ilginçtir ki Erdoğan’ın bu sözlerine kendi partisinin milletvekilleri ve yöneticileri dâhil 80 milyonluk Türkiye’de tek bir kişi bile inanmadı. Oysa bir ülkenin yönetiminde en üst seviyede olan birinin sözünün güvenilir olması beklenirdi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Son zamanlarda Erdoğan övgüleriyle öne çıkan spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, Habertürk’te yayınlanan “Akılda Kalan” programında Erdoğan içi

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Barzani devlet kurarsa bunun para birimi Türk lirası olur. ABD 2011’de Irak’tan askerini çekerken Barzani’yi Tayyip Erdoğan’a emanet etti. Her iki taraf da bunu ciddiye aldı. Şimdi gereği yapılıyor. O günden beri Türkiye Barzani’nin Ortadoğu’daki hamisi rolünü üstlendi. Yatırımların hızla ilerlemesi de bunu ekonomik alanda perçinledi. Şimdi DAİŞ’e karşı verilen Musul savaşı esnasında Barzani peşmergelerinin Kerkük’e KBY bayrağını çekmeleri işin petrol yanını da çözmüş görünüyor. Bir ikinci Kıbrıs senaryosu ilerliyor.

Gerçek'i paylaş:

The results of the referendum have not become definitive and will in all probability be debated for at least days to come.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bahçeli’nin sicili bu siyasi manevraları yapacak bir siyasi kalitesi olmadığını düşündürse de onun kulağına “darbe tehlikesi”ni üfleyenlerin kendisine izleyeceği yolu da çizmiş olması ihtimali pekâlâ mevcuttur. Her durumda gerçekler halktan gizleniyor. 15 Temmuz gecesi olanlar bir türlü açıklığa kavuşturulmuyor. Bedelini tümüyle emekçi halkın ödeyeceği kirli oyunlar ve pazarlıklar sürüyor. Hâkim sınıfların kendi bağrındaki çelişki ve çatışmalar bir kez daha ülkeyi uçuruma doğru götürüyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yenikapı mutabakatı denen sözde “milli” mutabakatın özünde NATO’cu, Amerikancı bir dolar ve borsa mutabakatıdır. Bu mutabakatın temelinde demokrasi ve özgürlükleri bırakın, darbe karşıtlığının bile yeri yoktur. Dolayısıyla da çatırdayan mutabakatın tamamen çökmesi hatta yeni darbeleri tetiklemesi de Erdoğan ve AKP’nin sermayeyi ve emperyalizmi ikna ederek burjuva muhalefetini bir kez daha arkasına dizmesi de mümkündür. Her durumda kaybeden işçi ve emekçiler olur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

MHP uzun süreden beri önderlik zaafı olan bir partidir. Zayıf önderlik tespitini bütünüyle Devlet Bahçeli ve ekibinin performansına bakarak yapıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bahçeli neden Marx’a ve Das Kapital’e atıf yaptı?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Aleviler açılımın içinin kof olduğunu ve bir aldatmacadan öteye gitmeyeceğini çok iyi biliyorlar. Dışişleri Bakanlığı süresince Ortadoğu'da izlediği mezhepçi politika dolayısıyla Davutoğlu'nu gayet iyi tanıyorlar! AKP'nin, kendilerine meydan okurcasına, 3. Köprü için "Yavuz Sultan Selim" ismini düşündüklerini unutmadılar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tayyip Erdoğan’ın 2014’te yapılması gereken yerel seçimleri anayasa değişikliği ile Ekim 2013 tarihine geri çekme girişimi AKP iktidarının ayaklarına dolaştı. Bu, AKP ve Erdoğan için son derecede önemli bir sendeleme.

Bu sakil anayasa değişikliğinin amacının ne olduğu saydamdı. Gösterilen gerekçe yerel seçimlerin yapılması gereken Mart ayında hava koşullarının seçim yapılmasına elverişli olmadığı. Oysa 1982 anayasası yürürlüğe gireli beri yerel seçimler Mart ayında yapılıyor. 2014’te yapılması gereken yerel seçimler bu anayasa uyarınca yapılan ilk yerel seçimlerden tam 30 yıl sonra düzenlenecekti. Bütün bu dönem boyunca yerel seçimler Mart ayında yapılmıştı. Erdoğan’ın kendisi 29 Mart 1994 seçimleriyle İstanbul Belediye Başkanı olmuştu.

Meselenin aslı ortada: Erdoğan 2014 yılında kendini Çankaya’ya taşıyacak cumhurbaşkanlığı seçiminin etrafını temizlemek istiyor. Bu oylama AKP’nin cumhurbaşkanlığı seçimleri için planladığı takvime doğru ilk adımdı. Bu takvim daha ilk adımda tökezledi!

Şimdi Gül meclisin kararını referanduma gidilecek tarzda onaylar mı? Bu durumda ilkbahara girilirken seçim yapılması zor diyen AKP kara kışta halkı referanduma sürükler mi? Yoksa Gül yasayı meclise iade mi eder? Yasayı meclise iade ederse Erdoğan ısrar edip bir daha oylama ister de yeniden yenilgiye uğramayı göze alır mı? Göreceğiz.

Önemli olan Erdoğan’ın Çankaya’ya yükselişinde ilk adımda tökezlemiş olmasıdır. Hem de ikincil bir meselede değil. Sadece takvimin oluşmasında değil. Takvim sonuç olarak ikincil bir meseledir.

Erdoğan’ın Çankaya stratejisi için asıl belirleyici olan AKP ile MHP arasında kurulacak bir bloktur. Bunu ya partiler arası bir ittifakla, ya da MHP’nin tabanını oyarak yapacaktır. Ki yüzde 50’yi ilk turdan garanti etsin. Ama işte daha ilk adımda AKP-MHP işbirliğinde bir çatlak çıkmıştır ortaya! Verilen firelerin AKP’nin yıllardır muhalif belediyelere yaklaşımı dolayısıyla MHP içindeki tepkilerin sonucu olduğu söylenmektedir ki, akla yakındır. Daha da ötede bu, Bahçeli’nin Erdoğan’a kurduğu bir tuzak olabilir!

Her durumda, yıllardır MHP’ye ve tabanına yaranmak için yapmadığı kalmayan Erdoğan bu çabasının ilk meyvesine uzandığında ağaçtan düşmüş gibi olmuştur! 2014 yarışı eğlenceli başladı!

Gerçek'i paylaş:
Devlet Bahçeli beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri