depresyon

Author(s): 

Dünya ekonomisi, Lehman Brothers’ın çöküşünün yedinci yıldönümünü daha anlamlı biçimde karşılayamazdı

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kapitalist dünya ekonomisi de, Türkiye ekonomisi de 2014’ü zar zor çıkarttı. Ama 2015 şimdiden korkutuyor. Rusya 2015’te derin bir daralmayı garanti altına almış durumda! Kendi merkez bankası 2015 için yüzde 4,5 küçülme öngörüyor! 

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Dünya kapitalizmi ip cambazına döndü. 2008’den beri, “uçurumun eşiğinden dönme” vakaları birbirini izliyor. Bu sefer de üyesi olduğu Avrupa Birliği’nin toplam GSYH’si içinde yüzde 0,2 (yani binde iki) paya sahip olan Kıbrıs’ta yaşananlar, az kaldı dünya sisteminin tepe taklak devrilmesine yol açıyordu.

Olguları çok kısaca hatırlatalım. Avrupa Komisyonu-Avrupa Merkez Bankası-İMF üçlüsünden oluşan Troyka, Mart ortasında Kıbrıs’ı “kurtarma planı”nı açıkladı. Rus kara para aklayıcıları ve finans kapitalinden yüzde 10, Kıbrıs’ın emekçisinden emeklisinden yüzde 7 bir Deli Dumrul vergisi içeriyordu plan. (İkisi arasında sadece üç yüzde puanlık bir fark olduğuna dikkat çekelim!) Kapitalizm bu kriz içinde birçok ülkede kemer sıkma planları uygulamıştı. Bu ise onu aşmış, doğrudan halkın malını yağmalamaya geçmişti! Elbette hak ettiği tepkiyle karşılaştı. Kıbrıs işçisiyle, emeklisiyle, genciyle sokağa çıktı. (Muhtemelen Rus sermayesinin de basıncıyla) Kıbrıs meclisinde paket reddedildi. Daha bir ay önce halkın oyuyla seçilmiş cumhurbaşkanının önerdiği pakete mecliste tek bir olumlu oy çıkmadı! İşte görüyoruz, kapitalizmin yağmacılığına karşı halkın güçlü mücadelesi nasıl da sonuç alabiliyor!

İşin öteki yanı ise minik devletin bu Deli Dumrul vergisinin test alanı haline getirilmesi. Akıllarınca burada halk koyun gibi davranırsa, İtalya’da veya İspanya’da da uygulayacaklar. Tabii, bunun yarattığı bankaya hücum eğilimi, öngörülebilir bir şey olmalıydı. Her Avrupa ülkesinde bankalara güvende bir ilk gedik yarattı bu. Kıbrıs, bankalarını 12 gün boyunca açamadı! Açsa bankalar çökecekti!

Şimdi bir ikinci paket kabul edilmiş durumda. Bu paket, Deli Dumrul vergisini kaldırıyor, ama Kıbrıs’ı sözde kurtarma planı, bir “Kıbrıs’ı batırma planı” haline geliyor. Ülkenin ikinci büyük bankası Laiki kapatılıyor. Bu bankadaki 100 bin doların üstünde mevduat gasp ediliyor! Kıbrıs’a ekonomisi çökmesin diye sermayenin ülkeye giriş çıkışı konusunda kontrol yetkisi veriliyor. Bu demektir ki, Kıbrıs’ta başka ülkelerden farklı bir avro vardır. Kıbrıs avrodan yarı yarıya çıkmıştır!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

 

Nereden nereye geldik?  Yıl 1967, 16 yaşındayım, ilk defa yurtdışına çıkma heyecanı içinde Unkapanı’ndaki bankanın kapısından içeri girdik.  Herhangi bir bankanın değil, T.C. Merkez Bankası’nın Unkapanı’ndaki İstanbul şubesinin kapısından!  Laf olsun diye değil, mecburen girdik.  Her yurtdışına çıkan T.C. vatandaşı gibi.  O yıllarda ve daha sonraki yıllarda, Ronald Özal başımıza düşene kadar hem Türkiye’de hem başka ülkelerde sermaye hareketleri kontrol altındaydı.  Dolayısıyla, benim 250 ABD dolarını cebime koyup yurtdışına çıkabilmem için Unkapanı’ndaki bankanın bilumum masaları arasında mekik dokuyup, en az 6-7 imza almam gerekiyordu.  Oysa, şimdilerde koy cebine milyonlarca ABD dolarını (pardon, cebe sığmayabilir, çantanıza demem gerekirdi) elini kolunu sallaya sallaya çık.  Ne soran var, ne eden!  Yaşasın Turgut Thatcher.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kıbrıs’ta yaşanan ekonomik kriz ve AB’nin krizi “çözmek” için ülkeye dayattığı önlemler, kapitalizmin karakterini, daha doğrusu karaktersizliğini, anlamak istemeyenlere bile çarpıcı biçimde gösteriyor. 

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bilindiği gibi küresel krizler, depresyonlar, 1930’lar Büyük Depresyonu öncesinde de yaşanmıştı. Hatta, ilk kez 1873-79 krizine Büyük Depresyon tabirinin yakıştırıldığı, 1930’larda küresel kriz vuku bulunca, adeta eskisi unutularak, aynı tabirin yenisi için kullanılmaya başlandığı da malum. Kapitalizmin ilk küresel buhranı olarak kabul edilen ise 1857-58 Büyük Krizi’dir. Bu kriz kimi özellikleri itibariyle günümüz kriziyle ilginç benzerlikler gösterir. Ohio Life Insurance and Trust Company adlı Amerikan bankasının batışı ve sonrasındaki gelişmeler, günümüz krizinin baş kahramanlarından Lehman Brothers’ın iflasına ve akabinde yaşananlara şaşırtıcı şekilde benzer. Devletlerin izlediği politikalar, parasal müdahaleler, şirketleri batmaktan kurtarmalar vs de cabası.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Akdeniz havzasının yaşadığı sosyo-ekonomik ve politik gerilimlerde Yunanistan’ın hemen ardından İspanya geliyor. Bu hafta Pazar günü İspanya’da yaşananlar, bu gerilimleri çıplak gözle görmeye olanak sağlıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

AKP hükümetinin pek övündüğü ekonomik büyüme buharlaşıyor. Yılın üçüncü çeyreğinde (yani Temmuz-Eylül arasında) büyüme oranı yüzde 1,6’ya düştü. Bunun sonucunda ilk dokuz ayın büyümesi de yüzde 2,6 oldu. Böylece 2010 ile 2011’in çok övülen yüzde 9’lardaki büyümesinden sonra, 2012’de ekonomi çakıldı. Bazı aklı evveller buna hâlâ “yumuşak iniş” diyorlar. Sözde ekonomi yönetimi birtakım riskleri önceden görmüş de ekonomiyi kontrollü biçimde “soğutmuş”. Yüzde 9’dan yüzde 1,6’ya düşüşe yumuşak iniş derseniz, çakılma nasıl oluyor?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İrlandalı Ryanair havayolu şirketinin CEO’sunun bir İngiliz gazetesine verdiği demeç kanımızca uluslararası burjuvazinin ve elbette Türk burjuvazisinin küresel krizin derinliği karşısında “çılgına dönmüş“ ruh halini iyi özetliyor. Uçakları kanatlı otobüsler olarak gördüğünü belirten ve ayakta seyahat üzerine ciddi çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken CEO, uçaklarda son 10 koltuğu kaldırıp yerine ayaktaki yolcular için yerler yapılabileceğini, iniş sırasında da bu yolcuların sıkı tutunmalarının yeterli olacağını söylemiş! Hani uçaklar inerken pilot “yerinizden kalkmayın ve kemerlerinizi bağlayın“ diye anons yapar. Bu ise “sıkı tutunun yeter“ diyor. Biz işçi sınıfını uyarmalıyız. Uçak hızla irtifa kaybediyor. Aman ha yerinizde oturmayın. Hemen kemerlerinizi çözün ve doğru pilot kabinine koşun.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Aşağıdaki görüşme, Avrupa’da yayınlanmakta olan Yeni Özgür Politika gazetesinden Deniz Başpınar tarafından yapılmış ve 22 Kasım 2012 tarihinde yayınlanmıştır. Görüşmeyi burada kısaltmadan yayınlıyoruz.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

depresyon beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri