davutoğlu

Author(s): 

Hakikatin kıstası pratik hayattır. Mayıs başında Tayyip Erdoğan başbakan Ahmet Davutoğlu’nu azletti. Biz bu gazetenin Mayıs sayısında bir “ah vah korosu”nun bunu “diktatör”ün mutlak iktidarının pekiştiği tarzında yorumlayacağını, oysa gerçeğin çok daha karmaşık ve çelişkili olduğunu, 2014 Ağustosu’nda AKP’nin başına getirilen Davutoğlu’nun aradan iki yıl bile geçmeden, üstelik 2015 Kasım seçimlerinde yüzde 50’ye yakın oy almışken görevden azlinin planların tutmaması anlamına geldiğini, dönemin baskın karakterinin istikrarsızlık olduğunu yazdık. Durumu “sivil 12 Mart dönemi” olarak tanımladık. Tam da istikrarsızlık dolayısıyla. O zamandan beri neler oldu, bir hatırlayalım.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye kördüğüm olmuş sorunlarla boğuşuyor. Tüm bu kriz, çalkantılar, ölümler yaşanırken sermayenin hükümeti AKP ise asli işini katiyen ihmal etmiyor. İşte kiralık işçilik ve Özel İstihdam Büroları olarak bilinen işçi simsarlığı yasası AKP tarafından meclise getirildi. Çalışma Bakanı kıdem tazminatı hakkını Haziran'da kaldırmaya hazırlandıklarını açıkladı. Sermayenin iktidarı olmak böyle bir şey.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Erdoğan ve Davutoğlu arasındaki kriz her ne kadar Erdoğan’ın iktidarını perçinlemesiyle sonuçlanmış gibi gözükse de, Davutoğlu ezik bir görüntüyle kenara çekilmişse de tam tersine yaşanan süreç Erdoğan kliği ve AKP iktidarının zayıflıklarının, çelişkilerinin ve artık kronikleşmiş krizlerinin bir göstergesidir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Midilli adası mülteci akınında en yoğun göç alan Yunan mahalli. Şimdi Kopenhag kriterlerinin güncelelnmiş versiyonuna Midilli kriterleri diyebiliriz. Çıkar dünyasında böyle oluyor. Ama liberaller hâlâ Avrupa emperyalizmine hayranlıklarını sürdürüyorlar!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Öyle görünüyor ki asgari ücretli 1300 TL'yi yerinde oturarak alamayacak. Asgari ücretlinin mutlaka bu vaadin hayata geçmesi için mücadele etmesi gerekecek. Asgari ücret 1300 TL oldu diyelim, problem yine bitmiyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen TOBB 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'nda bakanlarıyla hazır kıta patronların karşısındaydı.

Gerçek'i paylaş:

Bilimin ticarileşmesine, öğrencilerin ve akademisyenlerin patronlar için çalışmaya mahkum edilmesine karşı, bilimin, insanlığın yararına üretilmesi için, üniversitede çalışan işçilere güvenceli kadro sağlanması için, yurt sorununu ortadan kaldırmak için, eğitimin ücretsiz olması için; biz DİP'li Öğrenciler olarak, üniversite kapılarını patronlara tamamen kapatıp emekçilere açana kadar Özgür Emekçiler Üniversitesi şiarıyla mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bundan sonra halkın güvenliğini AKP hükümetine, MİT’e ve NATO’cu orduya teslim etmek kuzuyu kurda emanet etmektir. Halk isyanı, hükümetin istifası talebinin yanına, Erdoğan ve Davutoğlu başta olmak üzere halka karşı bu suçları işleyen tüm devlet yetkililerinin yargılanması, NATO’dan çıkılması ve üslerin kapatılması taleplerini de ekleyerek Suriye’de savaşa karşı mücadelesini ileri taşımalıdır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

 

Suriye'de emperyalist barbarlığın, mezhep çatışmalarının sürdüğü bir dönem devam ediyor. Türkiye, Katar ve S.Arabistan'ın silahlı muhalif grupları finanse ettiği, iç savaşı kızıştırdığı bilinen bir gerçek. İslami Cephe ismiyle kurulan yeni çatı örgütü ise Katar'ın Suriye'de yeniden bir güç olarak sahneye çıkmasından başka bir anlam taşımıyor. El Kaideci örgütlerin ÖSO üzerindeki basıncını kırmak amacıyla El Kaide'den sonra ikinci bir İslamcı odak olarak Batı'nın desteğini alma hevesindeki İslami Cephe, Türkiye'nin büyük ölçüde oyun dışı kalmasının da bir ifadesi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kasım sonunda bütün dünya Birleşmiş Milletler’i temsil eden 5+1 grubu ile İran arasında nükleer silah üretimi iddiası çevresinde yıllardır sürmekte olan anlaşmazlık konusunda Cenevre’de yapılan görüşmeler, hiç beklenmedik bir şekilde sorunu altı ay boyunca donduran ve diplomatik bir çözüme kapı açan bir anlaşma ile sonuçlandı. Anlaşma aslında yalnızca bir ateşkes gibi görülmeli: Nihai çözümün ne olacağı henüz belli değil. Hatta tarafların niyetleri bile.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

davutoğlu beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri