Cumhuriyet

Author(s): 

Toparlayalım. Günümüzün şiddetlenen kriz ve rekabet koşullarında, Avrupa demokrasisi, cumhuriyet, adalet, etik, vicdan gibi “değer”lerden medet ummak, “can yakmayan kapitalizm” aramaya çalışmak liberal ya da ulusalcı, sol aydınların özlemlerinin bir ürünü olabilir, ancak gerçekçi değildir. Asıl çözüm, hem “Batıcı” siyasi kampın kendi peşine takmaya çalıştığı yüzde 50 ile hem de “Reisci” kampın kendi peşine takmaya çalıştığı öteki yüzde 50’nin çoğunluğunun paylaştığı ortak paydaya, yani sömürüye karşı birlikte mücadele etmelerinin koşullarını yaratmaktan geçiyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Halkın vekili kelepçeliyse kendisi yumruğunu kaldıracak, meclisin ağzı bantlanıyorsa kendisi sokakta konuşacak, mahkemenin sanık sandalyesinden gazeteciler, meydanlarda emekçiler haykırmaya devam edecek: Kahrolsun istibdad, yaşasın hürriyet!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

“Liberal” burjuva partileri Özal’ın ANAP’ı ve Demirel’in DYP’sinden sonra AKP idi. İflasla sonuçlandı! Ama bu sadece taktik hattın yenilgisi anlamına geliyordu. Oysa AB demokrasinin kendisi idi.Onun sol liberalleri yaya bırakması, stratejik hattın bozguna uğraması anlamına geliyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Özgürce ve hiç olmazsa formel bir anlamda eşit koşullarda propaganda yapılamayan süreçlere seçim denemez. Türkiye’de 1 Kasım’da seçim yapılmadı, oylama yapıldı. AKP hükümeti yetki gaspına devam ediyor!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Karşı manşet köşemizde üst üste ikinci kez Cumhuriyet gazetesini ve gazetenin yeni Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ı ağırlıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bir liberal bir Kemaliste demiş ki, gel Kemalist seninle beraber bir kumpas yapalım: bir doz liberalizm, bir doz Kemalizm, bir doz da Marksizm, herkesi CHP’ye bağlayalım.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye solu başka birçok sorunun yanı sıra, gördüğü şeyleri tanıyamama illetine tutuldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Burjuva cumhuriyeti! Ne çok sosyalist kılıklı hayranın var! Ne çok hayranın “cumhuriyetin kazanımları”nı terennüm etmek için Das Kapital’e el basıyor. Ne çok hayranın Marx’a, Engels’e, Lenin’e ve sana aynı anda bağlılık ilan ediyor!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

YPG sözcüsü Can Polat’ın Radikal gazetesinden bir muhabire verdiği demeçte, hiç sıkılmadan “IŞİD mevzilerinin koordinatlarını AB

Gerçek'i paylaş:

Koç grubuna yaranmak için yazılmış “Koç ve Üretim Ekonomisi” başlıklı bir yazı, Temmuz başında Aydınlık’ta yayınlandı! Gazete içinde görebildiğimiz kadarıyla hiçbir yazardan eleştiri almadı.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Cumhuriyet beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri