çözüm süreci

Author(s): 

Devlet Bahçeli, 8 Ocak’ta bir açıklama yaparak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıkladı. 16 Nisan referandumunun ve Cumhurpatronluğu sisteminin mimarlarından olan MHP’nin Erdoğan’ın başkanlığını desteklemesi şaşırtıcı değil. Ancak 2019’da yapılacak seçimlere bu kadar zaman varken bu desteğin adeta bir açıkla verilmesi izaha muhtaç.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Dağlıca küfürle geçiştirilecek bir olay değil. Halktan boyutları saklanan bu felaket, bazı hakikatleri gizlenemeyecek biçimde ortaya çıkarmış bulunuyor. Bunları gizlemek, yeni ölümleri davet etmektir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Her şey bütün Türkiye’nin gözü önünde yaşandı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Cumhurbaşkanı seçildiğinden bu yana Tayyip Erdoğan’ın düşüşe geçtiğini, sıkıştığında iktidarı yitirmemek için savaş bile çıkaracağını söy

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gün geçmiyor ki, Kürt hareketinin içinden, yaşanan gerçeklere ilişkin farklı yaklaşımları dile getiren, farklı analizler yapan, farklı siyasi çizgileri savunan görüşler ortaya çıkmasın. Yayın organlarımız, ister Gerçek gazetesi, ister internet sitemiz, bu farklılıkları okuyucumuzun dikkatine sunuyor ve bunları analiz ediyor, anlamını yorumluyor. En son DAİŞ’in (IŞİD) Kobani’ye (Kobanê) saldırısını ve AKP hükümetinin bu saldırının arkasında durmasını protesto için sokaklara çıkan Kürt halkının 6 Ekim’de başlattığı serhildan karşısında iki çizgi belirdi. HDP’nin benimsediği siyasi çizgi ile KCK içinden kimilerinin dile getirdiği, YDG-H tarafından izlenen siyasi çizgi önemli farklılıklar gösteriyordu. Serhildan sırasında açığa çıkan farklılıklar daha sonra devam etti. Mustafa Karasu’nun bir yazısında, Sabri Ok’un ise verdiği bir röportajda hareketin bazı unsurlarına yönelttiği eleştiriler bunu iyice açığa çıkarttı. Kürt halkının özgürleşme mücadelesinin tereddütsüz yanında olan bir siyasi hareket olarak biz, ortaya çıkan bu tablodan Kürt halkının mücadelesinin iki farklı doğrultuda yürümesinin olanaklı olduğunu görüyoruz. Bizce dünyanın ve Türkiye’nin bugünkü koşullarına, emperyalizmin politikalarına, Ortadoğu’nun gerçeklerine, Türkiye’nin Gezi ile başlayan halk isyanından itibaren içine girdiği dönemin özelliklerine bakıldığında, bu iki siyasi çizgiden biri gerçekçidir, öteki ise gerçeklerin kayalarına çarparak yenilgiye yol açacak bir yaklaşımdır. Aşağıda bu iki hattın aralarında temel meselelere yaklaşımdaki farklılıklarını okuyucumuzun dikkatine sunuyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Karasu, Kobani serhildanının “devrimci bir hamle” olduğunu tespit etmekle kalmıyor. Çok önemli ikinci bir tespit yapıyor. Serhildan hükümeti ve genel olarak düzen güçlerini korku içinde bırakmıştır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Karasu: "Hükümet Kürt Özgürlük Hareketi'ni de tasfiye etmeyi hedefleyen bir strateji ve siyasi programla hareket ediyor."

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Böyle dedi Davutoğlu. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin başbakanı Ahmet Davutoğlu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Diyarbakır Lice’de (Licê) devrilen heykelin altında bakalım neler ve kimler kalacak!

Gerçek'i paylaş:

Polis tarafından Adana’da katledilen Kürt çocuğu İbrahim Aras’ın cenazesi hakkındaki haber bölgedeki yoldaşlarımız tarafından olaydan

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

çözüm süreci beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri