Cenevre Konvansiyonu

Author(s): 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İsrail’in işgal altında tuttuğu Filistin topraklarında devam ettirdiği yerleşim yerleri inşasını derhal ve tamamen durdurmasını talep eden bir kararı 23 Aralık 2016 tarihinde kabul etti. Bu kararın geçmesi, ABD’nin Güvenlik Konseyi’nde İsrail aleyhine benzer bütün karar tasarılarında kullandığı veto olanağını bu kez kullanmaması, çekimser oy kullanması sayesinde oldu.

Karar, görev süresinin sonuna iki hafta kadar bir zaman kalmış bulunan ABD’nin “topal ördeği” (ABD’de dönemi dolan, ancak yeni başkan göreve başlayana kadar görevini sürdüren başkanlar için kullanılan tabir) Obama’nın, halefi Trump yönetiminin dış politikada elini kolunu bir nebze olsun bağlamaya yönelik hamlelerinden birisi gibi okunabilir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Midilli adası mülteci akınında en yoğun göç alan Yunan mahalli. Şimdi Kopenhag kriterlerinin güncelelnmiş versiyonuna Midilli kriterleri diyebiliriz. Çıkar dünyasında böyle oluyor. Ama liberaller hâlâ Avrupa emperyalizmine hayranlıklarını sürdürüyorlar!

Gerçek'i paylaş:
Cenevre Konvansiyonu beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri