büyük metal grevi

Author(s): 

General Elektrik, ABB Elektrik, Schneider Elektrik ve Enerji fabrikalarında çalışan 2.200 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde geçtiğimiz günlerde anlaşmazlık çıkmış ve işçilerin üye oldukları Birleşik Metal-İş Sendikası (BMİS) tarafından grev kararı alınmıştı. Alınan grev kararından sonra 26 Aralık günü EMİS (Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası) üyesi işyerlerine grev kararı BMİS tarafından asıldı ve grev tarihi olarak 20 Ocak belirlendi.

BMİS’in grev kararını asmaya giden süreçte toplu sözleşme dahilinde olan bütün fabrikalarda eylemler devam ediyor. Grev kararı asıldıktan sonra da işçiler fabrikalardaki eylemlerini sürdürüyor.

EMİS üyesi işyerlerinde çalışan işçiler, günlük yürüyüş ve eylemlerin yanında fiili bir iş yavaşlatma da yapıyorlar. İş yavaşlatma olarak adı konulmasa da EMİS fabrikalarında grev öncesi mücadele yavaş yavaş sertleşiyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 
Metal işçileri, verdikleri mücadeleyle bütün işçilerin hem gurur kaynağı hem de umudu oldu.
Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

7 Haziran seçimlerinin merkezinde yer alan sorunun verileri değişti, ama sorunun kendisi çözülmeden kaldı. Bu seçimler Türkiye’nin en derin sorunlarını; örneğin Kürt sorununu, örneğin işçi sınıfının yaşadığı ağır sömürü koşullarını, örneğin Ortadoğu’daki mezhepçi tekfirci cinneti zaten bir çözüme ulaştıramazdı. Hiçbir seçim böyle sorunları çözemez. Ama bunların hepsiyle ilgili olan, onları boydan boya kesen ve onların her birinin çözümünde rol oynayacak bir sorun bu seçimle ortaya konulmuştu: Tayyip Erdoğan sorunu. Seçim, işte bu soruna ilişkin temel çerçeveyi değiştirdi, ama henüz çözüm ufukta görünmüyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci  İşçi Partisi, 20 Haziran Cumartesi günü Adana'da bir seçim değerlendirme toplantısı düzenledi. Devrim şehitleri anısına saygı duruşu ile başlayan toplantıda ilk sözü Şiar Rişvanoğlu aldı. Şiar Rişvanoğlu konuşmasında 7 Haziran seçimlerinin çok büyük öneme sahip olduğunu belirtti. AKP'nin büyük bir hezimete uğradığını ve HDP'nin de büyük zafer kazandığını belirtmekle beraber asıl bundan sonrasının çok farklı gelişmelere gebe olduğuna ve HDP'nin nasıl bir politika izleyeceğinin önemli olduğuna işaret etti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye 2013 ve 2014’te iki halk isyanı yaşadıktan sonra (Gezi ve Kobani), 2015’te de on binlerce işçinin yasalara, sarı sendikaya ve patron örgütüne meydan okuduğu bir kitlesel eyleme tanık olmaktadır. Bu henüz bir isyan değildir, ama sınıf karakteri bunu düzen açısından belki de ötekilerden bile tehlikeli kılmaktadır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

15 Mayıs-15 Haziran arasında Türkiye seçimin yanı sıra devasa önem taşıyan bir başka süreç yaşadı: Bursa’dan başlayarak başka birçok kentteki fabrikalara yayılan büyük fiili metal grevi. Bu grevi on binlerce işçi bir araya gelerek, birliklerinden güç alarak yaptı. Grevi bir de onların ağzından, başka yorum katmadan dinlemek çok öğretici. Metal İşçisinin Sesi ile bütün grev boyunca temas içinde olmuş, sesini onun aracılığıyla duyurmuş işçiler bunlar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yıllardır hükümetlerden akademisyenlere, burjuvazinin çeşitli sözcülerinden hep aynı lafları işittik: “İşyerine güvence olmadan iş güvenc

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Marksizm yani bilimsel sosyalizm, toplumu anlamanın ve onu değiştirmek için yapılan bilinçli devrimci eylemi

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Erdoğan stratejik yenilgisini Gezi’de almıştır. Türkiye solu Marksizm’le ilişkisini kopardığı için bunu kavrayamamış ve yüklenip devirmeye çalışacağına yüzünü parlamentarist seçim oyunlarına dönmüştür. Bu, Erdoğan’a taktik bir nefes alma süresi tanımıştır. Bu soluklanma sayesindedir ki cumhurbaşkanlığına tırmanmıştır. Burjuvazinin “düzenli geçiş” stratejisi böylece amacına ulaşmıştır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Şimdi Tayyip Erdoğan’ın koltuğu Van depreminden daha şiddetli biçimde sallanıyor. Erdoğan şimdi başkanlık rüyası değil, Roboski’nin ve Gezi şehitlerinin, 17-25 Aralık ve MİT TIR’larının hesabını vermenin kâbusunu görüyor. Bu daha başlangıç yoldaşlar, hevaller. Mücadeleye devam!

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

büyük metal grevi beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri