Britanya

Author(s): 

Britanya’nın siyasi sistemi, 40 yıla yakın süredir ilk kez soldan Thatcherizme karşı bir programla karşı karşıya kalıyor ve halk bu programa muazzam bir destek vermiştir. Britanya halkı Thatcher’a ilk kez “There is an alternative!” (“Seçenek vardır!”) diye cevap vermiştir!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

So Brexit is here. Fifty-two per cent of the British people voted to leave the EU. This is an historic outcome. Britain, that is to say the world’s fifth and Europe’s second biggest economy, a country where Europe’s foremost financial centre, the City of London, second only to Wall Street in global rankings, is located, one of the three nuclear powers of NATO and the world’s most powerful imperialist country until the mid-20th century, is leaving the EU!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Britanya’daki gelişmenin yanıtı Manş’ın öteki yakasında, Fransa’da üç aydan uzun bir süredir İş Yasası’na karşı verilen mücadelede yatıyor. Solun, artık AB’yi kurtuluş olarak görmekten vazgeçip, işçi emekçi kitleleri de gericilerin eline teslim etme politikasından kopmasında yatıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Jeremy Corbyn’in Britanya parlamentosunda tam 32 yıl boyunca Britanya’nın ünlü İşçi Partisi’nden (Labour) milletvekilliği yaptıktan sonra aniden partinin lideri olarak seçilmesi (Britanya’da partinin bir numarasına “başkan” adı verilmiyor, “lider” deniyor) sadece Britanya’yı sarsmadı, bütün dünyanın dikkatini çekti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Britanya Marksistlerine, şimdi, yüzünü sola çevirmiş olan işçilerin ve daha geniş kitlelerin düzen içi bir partinin cenderesini aşarak kapitalizme karşı mücadeleye girmesine yol göstermek açısından ciddi bir görev düşüyor. Bu, ancak çok büyük taktik ustalıkla, sekter olmadan ama reformizmin değirmenine de su taşımadan yapılabilecek bir şey.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

ASLEF (Metro Şoförleri Sendikası

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İskoçya’da Eylül 2014’te yapılan bağımsızlık referandumundan az farkla hayır sonucu çıkmasının ardından siyasette bir durulma olsa dahi,

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

(Enternasyonal Dayanışma - Kıbrıs) Denktaş, 12’ye 5 Kala kitabında şöyle der: “Körü körüne İngiliz dostluğu güttük”. Bu sözün hakkını vermiş bir ömür yaşamıştır Denktaş! Ölümü ile basında, “bir tarih göçtü” popülizmi yapıladursun, o “tarih” neyi anlatır?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Britanya’da yapılan 30 Kasım genel grevi konusunda, bu sıralarda Londra’da yaşamakta olan iki yoldaşımız ayrı ayrı ve farklı değerlendirmeleri içeren yazılar yolladı. Bu değerlendirmelerden ilkini bir süre önce yayınlamış bulunuyoruz (bkz. “Akdeniz humması Britanya’da”). O yazının yazarı yoldaşımız, genel grev hareketini daha ziyade başarılı bir eylem olarak betimliyordu. Aşağıda, çevirinin gerektirdiği süre dolayısıyla yayınlanması geciken ikinci değerlendirmeyi bulacaksınız. Liz Derman yoldaşımız 30 Kasım eyleminin bir “hayal kırıklığı” yaratan yanlarını öne çıkarıyor. Yazı, ayrıca, genel grevi Britanya’da son dönemde verilen sosyal mücadelelerin bütünü içine yerleştirme bakımından yararlı bir özellik taşıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Britanya’da 30 Haziran’dan sonra bu yıl ikinci kez örgütlenen genel greve üç milyona yakın kamu çalışanı katıldı. Britanya'da bulunan bir yoldaşımızın grevin ardından yazdığı değerlendirme yazısını yayınlıyoruz.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Britanya beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri