Brezilya

Author(s): 

Meksika’da toprak kayması! Latin Amerika’nın ikinci büyük ülkesi (120 milyon nüfus), ikinci büyük ekonomisi (1,2 trilyon dolarlık gayrisafi yurtiçi hasılası ile dünyanın en büyük 15. ekonomisi ), ABD’nin güneydeki tek komşusu ve Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi (NAFTA) ortağı Meksika’da toprak kayması!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Nisan ayının başında Brezilya’da İşçi Partisi’nin (PT) artık neredeyse bir efsane haline gelmiş olan önderi, ülkenin 2003-2010 arasındaki

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Latin Amerika’nın devi Brezilya son aylarda büyük bir sarsıntı yaşıyordu. Okurlarımız, Gerçek gazetesinin Mayıs ve Haziran sayılarında yer alan haberlerden İşçi Partisi’nden (PT) başkan seçilmiş olan Dilma Roussef’in, Kongre’nin (parlamentonun) öteki hırsızları tarafından şişirilmiş bir yolsuzluk iddiasıyla azledildiğini, azil sürecinde çok aktif bir rol oynadıktan sonra onun yerine gelen yardımcısı, PMDB adlı bir burjuva partisinden Michel Temer’in hırsızlığının ise daha sonra sızdırılan tapeler aracılığıyla kanıtlandığını hatırlayacaktır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Latin Amerika’nın dev ülkesi, BRICS’in B’si, dünya ekonomisinin en önemli motorlarından biri, Güney yarı küresinin en güçlü işçi sınıfı hareketinin vatanı Brezilya sarsılıyor. Ekonomi, tarihinin en büyük sarsıntılarından birinden geçiyor. Emeklilik yaşının yükseltilmesi ve İş Yasası’nın esnekleştirilmesi girişimleri karşısında sınıf mücadelesi ciddi boyutlara ulaşmış bulunuyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Brezilya basınının aktardığına göre sendika federasyonları bu sefer 48 saat sürecek ikinci bir genel greve hazırlanıyor. Temer ve Brezilya patronları Dilma Rousseff hükümetini ve ettiği ihanetlerle sınıfın güvenini çoktan kaybetmiş olan İşçi Partisi hükümetini ayak oyunlarıyla nispeten kolay alt etmişti. Fakat Temer bu sefer işçilere ihanet etmiş dönek bir hükümete değil, sınıfın kendisine çattı, görecek ki kendisine çok yanlış bir düşman seçti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi'nin Arjantin'deki kardeş partisi Partido Obrero (PO-İşçi Partisi), 13-16 Nisan tarihleri arasında 24. Kongresi'ni Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te gerçekleştirdi. 24 eyaletten çoğunluğu işçilerden ve emekçilerden oluşan 348 delegenin katıldığı kongrede Devrimci İşçi Partisi (DİP) ve Uruguay'dan Partido de los Trabajadores (PT-Emekçiler Partisi) adına uluslararası temsilciler de bulundu. Brezilya, Şili, Yunanistan ve Venezüealla'dan kardeş partiler de PO kongresini selamlayan mesajlar gönderdiler.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

O favelalar ki, 2013’te, bizim Gezi ile başlayan halk isyanımız yaşanırken "artık burası Türkiye" şiarıyla 10 Haziran’da ayağa kalkmış, ülkenin 600 kentinde gösterilerle sosyal ve ekonomik adalet talep etmişti. En önemli taleplerinden biri de 2014’te Dünya Futbol Kupası ve 2016’da Olimpiyatlar Brezilya’da düzenleneceği için, onlara harcanan paranın yoksul halka harcanmasıydı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Lula 2002’de iktdara geldiğinden beri ilk kez kişisel olarak yolsuzluk suçlamasıyla karşı karşıya kalmış oldu. Cumhurbaşkanı iken yaptığı bazı ayrıcalıklı işlemler karşılığında iki çok pahalı gayrimenkulün kendisine verilmiş olduğu iddia ediliyor. Bunun üzerine delil karartma/iktidarı aklama rejimi harekete geçti. Dilma, yıllardır köşesinde oturmakta olan Lula’yı kabinesine almaya karar verdi birdenbire! Neden? Çünkü bakanların dokunulmazlığı var. Federal mahkemelerde yargılanamıyorlar. Ancak Anayasa Mahkemesi tarafından yargılanabiliyorlar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bizim sorunumuz, Syriza’ya başlangıçta umut bağlayanlarla değil. Hepimiz yanlış yapabiliriz. Eğer pratik yanıldığımızı gösterdiğinde doğruyu görüyor ve yanlışımızda inat etmiyorsak, bütün mesele gelecekte benzer yanlışları tekrarlamamakta düğümlenir. Bizim sorunumuz, yanlışları ortaya çıktıktan sonra inat edenlerledir. Syriza’nın ihanetini savunmakla gelecekte bu tür ihanetleri kendilerinin de yapabileceğini ortaya koyanlarladır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Arjantin'deki kardeş partimiz Partido Obrero'nun militanı Mariano Ferreyra, kapitalizme, özelleştirme ve taşeronlaştırmaya karşı işçi sınıfının mücadele bayrağını yükselten bir devrimci idi. Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te taşeronlaştırılmış ve sonra işten çıkartılmış olan demiryolu işçilerinin bir eylemi sırasında Mariano, sendika bürokrasisinin eli silahlı bir çetesi tarafından katledilmişti. Arjantinli futbolcu Messi bu olay üzerine formasının arkasına Mariano Ferreyra’nın ismini yazdırarak fotoğraf çektirip formayı Mariano’nun ailesine ve yoldaşlarına gönderdi.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Brezilya beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri