Brecht

Author(s): 

Bu yıl 20. yüzyılın en büyük oyun yazarı ve şairlerinden biri olan Bertolt Brecht’in doğumunun 120. yılı. Proletaryanın yükseliş çağının, komünist toplumun şafağının şairi ve oyun yazarı Brecht, bugün ya anılmıyor ya da anmak isteyenlerin de büyük çoğunluğu sanatçının devrimci yönünü buduyorlar. Oysa Brecht devrimci yönünden asla ayrılamayacak olan büyüklüğü ile sadece emekçi sınıfların gönlünde taht kurmamış, burjuvaziyi bile büyülemiş bir edebiyatçıdır. Brecht oyun yazarı olarak 20. yüzyıla damgasını vurmuştur: İster taraftar olsun, ister karşı, tiyatro ile ilgilenen hiçbir aydının kayıtsız kalamadığı bir anlayışın yaratıcısı ve en önemli temsilcisidir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Eğer insan yaşamı boyunca Karagöz perdesine oyun öncesi iğneyle iliştirilmiş ‘göstermelik’ gibi kalmamışsa, bırakalım yaptıklarını bize söylesin. O zaman gecesi arkamızda kalır, önümüze gündüzü serilir. Böylelikle yoksuldan aşırılan somunun hesabı verilmiş olur.
Muhsin Ertuğrul

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Zamanların en iyisiydi, zamanların en kötüsüydü, akıl çağıydı ve aptallık çağıydı, ışık mevsimiydi ve karanlık mevsimiydi… Kısacası dönem… Kimileri iyi ve kötü şeylerin üstünlüklerini karşılaştırdığında, bu dönemin gelmiş geçmiş en iyi dönem olduğunda ısrar ediyorlardı.[1]

Gerçek'i paylaş:
Brecht beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri