BMİS

Author(s): 

Asil Çelik grevinin yasaklanması, milletin asli parçası ve her biri Türkiye vatandaşı işçilerin insanca yaşayacak bir ücret ve sosyal hak taleplerini bastırıp, Asil Çelik patronun başta olmak üzere bahsi geçen emperyalist ve emperyalistlerle ortaklık yapan sermaye gruplarının kârlarının güvenliğini sağlıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

General Elektrik, ABB Elektrik, Schneider Elektrik ve Enerji fabrikalarında çalışan 2.200 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde geçtiğimiz günlerde anlaşmazlık çıkmış ve işçilerin üye oldukları Birleşik Metal-İş Sendikası (BMİS) tarafından grev kararı alınmıştı. Alınan grev kararından sonra 26 Aralık günü EMİS (Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası) üyesi işyerlerine grev kararı BMİS tarafından asıldı ve grev tarihi olarak 20 Ocak belirlendi.

BMİS’in grev kararını asmaya giden süreçte toplu sözleşme dahilinde olan bütün fabrikalarda eylemler devam ediyor. Grev kararı asıldıktan sonra da işçiler fabrikalardaki eylemlerini sürdürüyor.

EMİS üyesi işyerlerinde çalışan işçiler, günlük yürüyüş ve eylemlerin yanında fiili bir iş yavaşlatma da yapıyorlar. İş yavaşlatma olarak adı konulmasa da EMİS fabrikalarında grev öncesi mücadele yavaş yavaş sertleşiyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Birleşik Metal İşçileri Sendikası'nın (BMİS) 19. Genel Kurulu Kartal Titanic Otel'de başladı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

3 Aralık günü Renault işçileri, Birleşik Metal'e bağlı olarak kurdukları şubelerini coşkulu bir etkinlikle açtılar. Şubenin adı büyük grev dalgasının dönüm noktası olan, Türk Metal'den toplu istifaların başladığı, Türk Metal'in tetikçilerinin işçilere saldırdığı ve daha sonra yönetim tarafından işten atılan Renault işçilerinin, tüm vardiyaların şalter indirmesiyle geriye alındığı güne ithafen 5 Mayıs olarak belirlendi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'nın (BMİS) Gebze Şubesi 13.

Gerçek'i paylaş:
Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye'nin en büyük otomotiv firmaları arasında yer alan Çukurova Holding'e bağlı BMC'de çalışan işçiler, 2012 yılının Nisan ayından beri  ücretlerini düzenli olarak  alamadıkları gerekçesiyle 31 Ocak tarihinden itibaren 18 gün boyunca iş bırakma eylemi yaptılar. İş bırakma eylemi sırasında fabrikanın önündeki Kemalpaşa yolunu da trafiğe kapatan işçiler, İzmir Bornova'da bulunan fabrikalarının bahçesinde bir basın açıklaması yapıp eylemlerini artık Türkiye'nin dört bir yanına taşıyacaklarını belirttiler.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Bayrampaşa'da sendikalı olduklaı için işten çıkartılan Taral Makina işçileri, bir basın açıklaması gerçekleştirerek Taral patronunu sendika düşmanı tutumundan vazgeçmeye çağırdılar. Açıklamaya Birleşik Metal'in genel başkanı Adnan Serdaroğlu'nun yanı sıra, DİSK genel başkanı Erol Ekici'de katıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Metal işçileri tarafından hazırlanan, basılan ve dağıtılan Metal İşçisinin Sesi Bülteni'nin 9. sayısı çıktı. Bültenin bu sayısında da Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi'nde süren Daiyang SK grevi ve işçilerin başlattıkları açlık grevi konu ediliyor. Bültenin bu sayısında ayrıca hem patrona hem de sarı sendika Türk Metal'e karşı başkaldıran Renault işçilerinden deneyim ve düşüncelerini aktaran bir mektup da var.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Renault işçisinin ayağa kalkmasıyla, işçi sınıfının en güçlü taburlarını oluşturan metal işçisinin savaşı yeniden harladığı ortaya çıktı. Dünya ekonomisi sarsılırken, Türkiye ekonomisi krize girerken, bu atak muazzam bir değer taşıyor. Herkes, her yerde metal işçileriyle ve Birleşik Metal ile dayanışmaya!

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

BMİS beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri