Birleşik Metal-İş

Author(s): 

OHAL'in uzatılması gibi enine boyuna düşünülmesi tartışılması gereken bir kararı, bırakın toplumun farklı kesimlerini, sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ve muhalefet partilerini dinlemeyi kendi içinde bile tartışmaya tenezzül etmeden telefonla, faksla alan bir iktidarın yetkilerini bir kişiye devrettiğinde nasıl bir yönetimle karşı karşıya kalacağımız ortada.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Patron örgütü EMİS’e (Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası) bağlı fabrikalarda grev kararı asıldı. 2017 metal greviyle başlıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İzmit’te bulunan Bekaert fabrikasından işçilerin, 8 Aralık Perşembe günü başlattıkları grev sona erdi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İzmit’te bulunan Bekaert fabrikasından işçilerin, 8 Aralık Perşembe günü başlattıkları grev devam ediyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

2015 yılının Mart ayında metal fabrikalarında büyük fiili grevler yaşandı. Geçen zaman zarfında mücadeleler sönümlenmiş değil. Emekçiler 2017’yi mücadeleler ile karşılıyor. Emekçilerin bu kararlılıkları bize 2017 yılının emeğin ve mücadelenin yılı olacağını gösteriyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Patron örgütü EMİS (Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası) ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında devam eden toplu iş sözleşmesi g

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Samandıra’da bulunan Günsan Elektrik’te direniş 6. gününde.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Tor Demir fabrikasında çalışan 13 işçi Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye oldukları için işten atıldı ve fabrika önünde direnişe geçti. Fabrikada yetki için yeterli sayıya ulaşan Birleşik Metal, Çalışma Bakanlığı üzerinden yetki talebi yapınca Tor Demir patronu kısa bir süre içerisinde 13 işçiyi işten çıkarttı. Bununla da yetinmeyen Tor Demir patronu içerideki işçileri sendikadan istifa ettirebilmek için ikna odaları kurdu ve işçileri tehdit etmeye başladı. Tüm baskılara rağmen işten atılan 13 işçinin fabrika önündeki direnişine içerideki işçiler de sahip çıkıyor. Her gün iş bitiş saati olan 18:00'de tüm işçiler servislere binmeden fabrika önünde slogan atarak birlik olduklarını patrona gösteriyorlar. Direnişin fabrikaya sendika girene kadar süreceğini belirten işçiler, en önemli taleplerinin de atılan işçilerin işe alınması olduğunu söylüyorlar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bugün günlerden 5 Mayıs. Geçtiğimiz sene tüm ülkeyi kasıp kavuran 'metal fırtına'nın başlangıç tarihi. Sarı sendika esaretinden kurtulmak isteyen işçilerin haklı talepleriyle mücadeleyi yükselttikleri gün. Renault'dan yükselen sesin Tofaş, Mako, Coşkuöz, Türk Traktör, Ford gibi büyük fabrikalardaki işçilerin ortak sesi olup, sarı sendikayı ve patronları titrettikleri gün.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası 7 nisan salı günü saat 19.00’da “Kiralık işçiliğe ve kıdem tazminatının gaspına hayır!” şiarıyla İstanbul'da Kartal semtindeki minibüs yolunda toplanıp merkeze yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık “Gün gelecek, devran dönecek, patronlar işçiye hesap verecek”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Kıdeme uzanan eller kırılır”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Birleşik Metal-İş beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

RedMed logo

Kampanya Banner

Devrimci Marksizm dergisinin sayılarına ulaşmak için tıklayın

Gençlik Bültenleri

Trotskiy 75 yıl