Birgün

Author(s): 

Türkiye solu başka birçok sorunun yanı sıra, gördüğü şeyleri tanıyamama illetine tutuldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Sadece gazetecilik yapıyorsanız, sorun yok. O zaman gazetenin temel gelir kaynağı olarak reklamı alır, ilanı basar, arada haberi de yaparsınız. Ama sosyalist bir gazete, bir işçi gazetesi olduğunuzu söylüyorsanız, her zaman, hele hele mücadele ederken ikirciksiz bir şekilde işçiden yana olmanız gerekir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Anlamayan sol halk kitlelerine nasıl önderlik eder? Fransa’da milletvekili seçimlerinin ilk turu yapılıyor. Burjuva basınının ne yazdığı bizi ilgilendirmiyor. Ama sol basının bir bölümünde mutabakat var: Seçimi “sol” kazanmış (EvrenselBirGün, soL, sendika.org). Faşist hareketin elde ettiği sonuçlardan kimi hiç söz etmiyor (Evrensel), söz eden ise faşistlerin seçimi kaybettiğini yazıyor (BirGün, soL). Bir tek sendika.org, birinci turun faşistlerin lideri Marine Le Pen için “büyük bir gece” olduğunu not etmiş. Çünkü haberi olduğu gibi BBC’den aktarmış! Düşünün, BBC “büyük bir gece”den söz ediyor faşistler için, bizim solcular faşizm kaybetti zannediyor. Birinden biri fena halde yanılıyor olmalı!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yaşar Kemal Türkiye halklarının onurudur. Dünyanın en büyük romancılarından biridir. Bir tek İnce Memet bile bunu söylemeye yeter: bu roman yoksul halkın düzenle karşı karşıya gelişinin bütün dillerde yazılmış en güzel öykülerinden biridir. Kürt’tür, Kürtlüğünü hiç gizlememiştir, ama ustalığını Türkçe romanları aracılığıyla sergilemiştir. Buna karşılık, Kürt halkının ezilmesi karşısında dilini tutmamıştır. Bu yüzden ileri yaşında mahkemelere çıkarılmış,cezalara çarptırılmıştır. Yaşar Kemal onurumuzdur. Ama emperyalist Fransız devletinin Légion d’Honneur nişanını kabul ederek kendi kendine büyük bir haksızlık yapmıştır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Askere gitmek… Ölmek ve öldürmekle anılan bir kurumun parçası olmak nasıl olur da haksız yere insanların ölmesine engel olmanın bir yolu olabilir?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi Genel Başkanı Sungur Savran, Birgün gazetesinde yayınlanan "Sol Ne Yapmalı" isimli yazı dizisi kapsamında değerlendirmelerde bulundu. Birgün gazetesinde 29 Eylül tarihinde yayınlanan metni okuyucularımızla paylaşıyoruz. 

Gerçek'i paylaş:
Birgün beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri