Beyrut

Author(s): 

Bugün Ortadoğu ve Kuzey Afrika savaşlarla ve iç savaşlarla, devrimlerle ve barbarlıkla sarsılırken, Türkiye burjuvazisi ise bölgeye eskisine göre çok daha yakın bir ilgiyle yaklaşırken sol aydınların da derinlemesine bir diyaloga girmeleri acil bir görevdir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci Marksizmdergisi 10-12 Mart tarihleri arasında Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yapılacak bir konferansa ekip olarak katılıyor. Konferansın düzenleyicisi, Londra’da yayınlanan ve son yıllarda Marksist teori konusundaki uluslararası tartışmalarda merkezi bir rol oynayan Historical Materialism (HM) dergisi. Bu dergi, konferansı Beyrut’ta BICAR (Beyrut Eleştirel Analiz ve Araştırma Enstitüsü) adlı kurumla işbirliği içinde organize ediyor.

Beyrut HM Konferansı, üç gün boyunca bölgemizin siyasi sorunlarından Marx-Lacan ilişkisine ve Hegel’in efendi-köle diyalektiğine kadar çok çeşitli konularda düzenlenecek panellerde verilecek çok sayıda bildiriye ev sahipliği yapacak. Devrimci Marksizm Beyrut’a başlangıçta Türkiye üzerine düzenlenmiş iki panelle ve bir bağımsız bildiri ile katılacaktı. Bu, toplam olarak sekiz konuşmacı demekti. Ne var ki, Devrimci Marksizm Yayın Kurulu üyelerinden ve yazarlarından dört kişi KHK’larla üniversitedeki görevlerinden uzaklaştırıp pasaportları da geçersiz kılınınca bu sayı dörde düştü.

Gerçek'i paylaş:
Beyrut beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri